Momenti i shpëtimit të 4 personave nga gërmadhat e një ndërtese në Turqi

Katër persona u shpëtuan nga një ndërtesë e shembur pas tërmetit të fuqishëm në rrethin Nizip të provincës Gaziantep të Turqisë.

Të paktën 1,541 njerëz u vranë dhe 9,733 të tjerë u plagosën në 10 provinca kur dy tërmete të forta goditën Turqinë jugore të hënën, tha zëvendëspresidenti Fuat Oktay.

Të hënën herët në mëngjes, një tërmet i fortë 7.7, me qendër në qarkun Pazarcik, tronditi Kahramanmaras dhe tronditi fuqishëm disa provinca, duke përfshirë Gaziantep, Sanliurfa, Diyarbakir, Adana, Adiyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay dhe Kilis.

Më vonë, në orën 13.24. (1024 GMT), një tërmet me magnitudë 7.6 me qendër në rrethin Elbistan të Kahramanmaras goditi rajonin.


Oktay tha se tërmetet patën gjithsej 145 pasgoditje dhe se 3,741 ndërtesa u shembën.

Sipas Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) në rajon janë caktuar gati 9,700 personel kërkim-shpëtimi.

“Aktualisht nuk ka asnjë kërcënim cunami për brigjet e Mesdheut Lindor të Turqisë, tha AFAD.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan tha se me tërmetin, Turqia u trondit nga “katastrofa më e madhe” që nga tërmeti i Erzincanit të vitit 1939.

Lexo edhe

Video