Misioni i Emirateve të Bashkuara Arabe në Hënë u shty edhe një herë

Misioni i Emirateve të Bashkuara Arabe në Hënë u shty edhe një herë

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) shtynë të enjten lëshimin e roverit të tyre për të eksploruar hënën për herë të dytë.

Rashid Rover, misioni i parë hënor i botës arabe, fillimisht ishte planifikuar të shpërthente të mërkurën, por u shty për një ditë deri të enjten përpara se të shtyhej edhe një herë.

iSpace, një kompani globale e eksplorimit hënor, tha se misioni u shty për të kryer kontrolle shtesë para fluturimit të mjetit lëshues.


“Pas inspektimeve të mëtejshme të mjetit lëshues dhe rishikimit të të dhënave, ne do të heqim dorë nga nisja e nesërme (sot) e misionit HAKUTO-R 1 të ipsace_inc; një datë e re e nisjes së objektivit do të ndahet pasi të konfirmohet”, tha ajo në Twitter.

Qendra Hapësinore Mohammed bin Rashid tha se një datë e re e nisjes do të caktohet në ditët në vijim.

Nëse roveri Rashid ulet me sukses në Hënë, do të jetë misioni i parë hënor i botës arabe, duke e vendosur Emiratet e Bashkuara Arabe si vendin e katërt që arrin në Hënë.

Misioni do të shihte gjithashtu anijen e parë kozmike të financuar dhe ndërtuar nga një firmë private japoneze për t’u ulur në Hënë./AA

Lexo edhe

Video