Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Ministrja që promovoi ‘shurupin kundër Covid-19, rezultoi pozitive

Ministrja që promovoi ‘shurupin kundër Covid-19, rezultoi pozitive

Ministrja e shëndetit e Sri Lankës, e cila miratoi shurupin bimor për të parandaluar Covid, ka dalë pozitiv me koronavirus.

Pavithra Wanniarachchi doli pozitive të premten, tregoi për BBC një sekretare mediatike në Ministrinë e Shëndetësisë.

Ajo kishte promovuar shurupin të prodhuar kundër COVID-19 që pretendoi se punonte si një mbrojtës i mirë gjatë gjithë jetës kundër virusit.


Sri Lanka regjistroi 56,076 raste dhe 276 vdekje që nga fillimi i pandemisë, me raste të rritura në muajt e fundit.

Zonja Wanniarachchi është ministrja e katërt që rezulton pozitive. Një ministër tjetër, i cili gjithashtu mori ilaçin, doli pozitiv në fillim të kësaj jave, raporton BBC.

Ministri i shëndetësisë kishte konsumuar dhe miratuar publikisht shurupin si një mënyrë për të ndaluar përhapjen e virusit. Kompania që shpiku shurupin, i cili përmban mjaltë dhe arrëmyshk, tha që receta iu dha atij në një ëndërr vizionare.

Mjekët në vend kanë hedhur poshtë pretendimet se vepron shurupi bimor, por agjencia e lajmeve AFP, raporton se mijëra persona kanë udhëtuar në një fshat për ta marrë atë.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: