Ministrja e Jashtme bullgare bisedoi me Sekretarin Amerikan të Shtetit

Ministrja e Jashtme bullgare bisedoi me Sekretarin Amerikan të Shtetit

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Jashtme bullgare, Mariya Gabriel, pati një telefonatë me Sekretarin Amerikan të Shtetit Anthony Blinken, njoftoi Ministria e Jashtme të mërkurën.

Sekretari amerikan i Shtetit shprehu mbështetjen për qeverinë e re bullgare dhe e përgëzoi për orientimin e qartë euroatlantik. Gabriel vuri në dukje rëndësinë e 120-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Bullgarisë dhe SHBA-së.

Ajo ndau edhe prioritetet kryesore të qeverisë, duke vënë në dukje rolin aktiv të Bullgarisë në BE dhe NATO. Perspektiva evropiane e Ballkanit Perëndimor u përvijua gjithashtu duke qenë se janë respektuar angazhimet e dakorduara.

Tema kryesore e diskutimit ishte partneriteti strategjik me SHBA-në si një mundësi për të rritur bashkëpunimin mes dy vendeve në fushat me interes të përbashkët. Përfshirja e Bullgarisë në programin amerikan të heqjes së vizave mbetet një prioritet.


Gabriel dhe Blinken ranë dakord për rëndësinë e mbështetjes së Ukrainës dhe vunë në dukje në këtë kontekst rëndësinë e vizitës së presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy në Bullgari.

Thellimi i bashkëpunimit me Uashingtonin, si në planin dypalësh ashtu edhe në kuadër të NATO-s, është prioritet i politikës së jashtme bullgare.

Kryediplomatja bullgare falënderoi homologun amerikan për caktimin e datës për sesionin e dytë të Dialogut Strategjik Bullgari-SHBA, i cili është planifikuar të mbahet më 25 shtator në Uashington.

Gabriel do të kryesojë delegacionin bullgar. Ajo pret që takimi të përvijojë hapa të veçantë për thellimin e bashkëpunimit në fushat me interes të përbashkët, duke përfshirë sigurinë dhe mbrojtjen, diversifikimin e energjisë, inovacionet dhe luftën kundër dezinformimit./BTA

Lexo edhe

Video