Ministri Murati – deputetit Tahiri: Jep dorëheqje

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati dhe shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri janë përplasur sot në Kuvend për Fondin e Sigurisë.

Murati me këtë rast i ka kërkuar Tahirit të jep dorëheqje nga posti i deputetit, pasi siç tha nuk qëndron pretendimi i tij se në Fondin e Sigurisë nuk janë mbledhur më shumë se 2 milionë euro.

“Nëse vendosët bast që jepni dorëheqje, ju ftoj që sonte të jepni dorëheqje dhe të shohim apo i qëndroni fjalës. Nuk është ajo që e thatë ju, dorëzojeni dorëheqjen dhe mund t’iu tregojmë privatisht”, tha ai.


Mirëpo, shefi i GP të PDK-së Tahiri e quajti spekulant dhe manipulues ministrin Murati.

“Spekulant dhe manipulues më të madh se ti, ministër të financave s’kemi pas. Ti veç për numra nuk flet”, tha ai.

Më herët sot shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri ka vënë në bast postin e tij të deputetit nëse janë mbledhur mbi 2 milionë euro në Fondin e Sigurisë për FSK-në.

Gjatë debatit parlamentar për gjendjen e sigurisë në vend, Tahiri tha se Qeveria Kurti dhe mazhoranca s’janë angazhuar për këtë fond.

Lexo edhe

Video