Ministri izraelit i mbrojtjes bën thirrje për “përmirësimin” e marrëveshjes bërthamore të Iranit

Ministri izraelit i mbrojtjes bën thirrje për “përmirësimin” e marrëveshjes bërthamore të Iranit

Ministri izraelit i Mbrojtjes në largim Benny Gantz ka bërë thirrje për presion ndaj Iranit për të arritur një marrëveshje të re dhe të “përmirësuar” bërthamore.

“Kërcënimi bërthamor nuk mund të bjerë nga axhenda globale. Ka ardhur koha për të ushtruar presion serioz mbi iranianët në mënyrë që të arrihet një marrëveshje e re dhe e përmirësuar,” tha Gantz në një fjalim për Samitin e Mediave Hebraike të cituar nga gazeta Maariv.

“Ne duhet t’i shtyjmë partnerët tanë në komunitetin ndërkombëtar që të merren me Iranin në një mënyrë të koordinuar përpara se ai të vihet në veprim me fuqinë bërthamore,” shtoi ai.

Ministri izraelit argumentoi se Irani është “një sfidë globale dhe rajonale” dhe një kërcënim për Izraelin në radhë të parë.


Bisedimet indirekte midis Iranit dhe SHBA-së për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore, të cilat filluan në prill, kanë ngecur që nga gushti. Një nga pikat kryesore të pengesave ka qenë kërkesa e Iranit që mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së të heqë hetimin e tij për gjurmët e uraniumit të gjetura në tre objekte bërthamore të padeklaruara në Iran.

Më 5 dhjetor, Irani tha se nuk do të pranonte rifillimin e bisedimeve për marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 nën presion dhe kërcënime.

Izraeli akuzon Iranin se kërkon të ndërtojë një bombë bërthamore, një pretendim i mohuar nga Teherani, i cili thotë se programi i tij është krijuar për qëllime paqësore.

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump e tërhoqi në mënyrë të njëanshme Uashingtonin nga marrëveshja historike në vitin 2018 dhe rivendosi sanksionet ndaj Iranit, duke e shtyrë Teheranin të hakmerrej duke hequr hapa nga angazhimet e tij të lidhura me bërthamën. Që atëherë, ajo ka kaluar për të tejkaluar kufijtë në sasinë e uraniumit që lejohet të zotërojë, si dhe nivelet në të cilat lejohet të pasurojë materialin bërthamor./AA

Lexo edhe

Video