Ministri i Jashtëm turk: ​​Turqia po punon shumë për arritjen e paqes në Ukrainë

Ministri i Jashtëm turk: ​​Turqia po punon shumë për arritjen e paqes në Ukrainë

Turqia dëshiron të shohë të njihet pavarësia e Ukrainës dhe po punon shumë për të arritur paqen, tha sot ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavushoglu gjatë një mbledhjeje partiake në Antalia.

Ndërsa Turqia ka lidhje të forta si me Ukrainën ashtu edhe me Rusinë, lufta midis dy fqinjëve të mëdhenj të Turqisë po prek vendin si dhe pjesën tjetër të botës, tha ai.

“Ne e kundërshtuam fuqishëm aneksimin e Krimesë në vitin 2014. Nëse bota do të kishte dhënë përgjigjen e duhur ndaj aneksimit të Krimesë, atëherë, ne nuk do të ishim në këtë situatë sot”, shtoi Çavushoglu.

Ai beson se të dyja palët janë afër një marrëveshjeje në fushat themelore. Pavarësia e Ukrainës është ndër kushtet e diskutuara që Turqia dëshiron që ajo të garantohet. Së bashku me Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe Gjermaninë, Turqia dëshiron të jetë garantuese për pavarësinë e Ukrainës.


Ibrahim Kalin, zëdhënësi presidencial, shkroi në Twitter se Turqia po vazhdon përpjekjet e saj për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

“Në këtë luftë nuk do të ketë fitues. Një marrëveshje paqeje nuk është e pamundur. Kushtet më të vështira për t’u pajtuar janë kërkesa e Rusisë për njohjen e aneksimit të Krimesë dhe njohja e të ashtuquajturës pavarësi e dy republikave në rajonin e Donbasit. Ato janë çështjet kryesore dhe mendoj se janë më të vështirat për të arritur një marrëveshje. Katër temat e tjera në diskutim janë neutraliteti i Ukrainës, çarmatimi dhe garancitë e sigurisë për Ukrainën, dhe puna e ashtuquajtur denazifikimi”, shkroi Kalin.

Të dy zyrtarët theksuan se presidenti Recep Tayyip Erdogan ka komunikime të vazhdueshme me zyrtarët rusë dhe ukrainas për të arritur përfundimin e luftës.

Turqia priti një takim ndërkombëtar javën e kaluar, duke përfshirë një takim midis ministrave të jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë, transmeton CNN.

Lexo edhe

Video