Mijëra krijesa detare të pajetë gjenden në Angli

Mijëra krijesa detare të pajetë gjenden në Angli

Mijëra krijesa detare janë shfaqur në plazhet në veri-lindje të Anglisë, duke ngritur frikën se ndotja mund të jetë fajtore.

Gaforret e ngordhura dhe të gjalla, karavidhe dhe krustace të tjerë po vazhdojnë të qëndrojnë në rërë përgjatë bregut të Teeside, midis Marske dhe Saltburn, dhe banorët vendas po e quajnë atë ‘më të keqen’ që kanë parë ndonjëherë.

Ato janë parë gjithashtu përgjatë vijës bregdetare në Seaton Carew dhe më tej në veri në Seaham.

Agjencia e Mjedisit konfirmoi se ka nisur një hetim për ngjarjen misterioze dhe për të zbuluar nëse emetimet e larta janë fajtore.

Banorja e Marske, Sharon Bell, e cila ecën çdo ditë në zonën e plazhit pranë shtëpisë së saj, tha se numri i krijesave është rritur në mënyrë të vazhdueshme gjatë dy javëve të fundit.

Ajo doli herët në mëngjes të hënën duke fotografuar lindjen e diellit me bashkëshortin e saj Christopher. Kur çifti mbërriti në plazh, ata u tmerruan kur gjetën grumbuj të mëdhenj gaforresh dhe karavidhesh të ngordhura.


“Kam qenë përgjatë shëtitjes time të zakonshme nga Marske në Saltburn dhe u trondita dhe u pikëllova kur pashë në disa pjesë, alga deti në mes të thellë plot me mijëra gaforre dhe karavidhe të vdekur dhe të gjallë, të gjitha llojeve dhe llojeve,” tha Bell, 48-vjeç.

Ajo ka jetuar në këtë zonë për 21 vjet dhe, thotë se kurrë nuk ka parë diçka të ngjashme.

Pak më shumë se dy javë më parë, TeessideLive raportoi se krustace të ngordhura ishin parë në Seaton Carew, Redcar dhe më tej në North në Seaham. Agjencia e Mjedisit nisi një hetim – i cili është në vazhdim e sipër.

Një zëdhënës i agjencisë tha për TeessideLive se po shqyrtojnë nëse një incident i ndotjes mund të jetë fajtor.

“Ne po punojmë me Qendrën për Mjedisin, Peshkimin dhe Akuakulturën dhe Autoritetin e Ruajtjes së Peshkimit Bregdetar Verilindor për të hetuar pse qindra gaforre të ngordhura janë përgjatë bregut në grykëderdhjen e Tees dhe plazhet fqinje,” tha një zëdhënës i Agjencisë së Mjedisit.

Mostrat u ujit, sedimentit dhe kafshëve janë dërguar për analiza dhe një numër telefoni është lëshuar për njerëzit që të raportojnë çdo incident të ndotjes që mund të shohin.

Lexo edhe

Video

error: