Metallica njoftoi një album dhe turne të ri

Metallica njoftoi një album dhe turne të ri

Grupi Metallica njoftoi se do të publikojë albumin e tyre të ri “72 Seasons” më 14 prill 2023, të cilin do ta promovojnë me një turne botëror që do të përfshijë 22 qytete me 46 koncerte.

“Kemi përfunduar regjistrimin në stafin tonë dhe albumi ynë i 12-të po vjen tek ju. Kanë kaluar gjashtë vjet që nga ‘Hardwired…To Self Destruct’ dhe mendojmë se është koha për një muzikë të re. 12 këngë dhe mbi 77 minuta”, njoftoi Metallica.

Si njoftim për albumin e ri, prodhuar nga Greg Fidelman me kitaristin dhe këngëtarin James Hetfield dhe bateristin Lars Ulrich, Metallica publikoi videoklipin “Lux Aeterna”.


Duke shpjeguar titullin e albumit, Hetfield tha se “18 vjetët e parë të jetës sonë formojnë identitetin tonë të vërtetë ose të rremë”, duke shtuar se koncepti “kush jemi ne” na është thënë nga prindërit tanë dhe se është e mundur të kufizohet çfarë lloj personi jemi ne.

“Unë mendoj se pjesa më interesante e saj është vazhdimi i studimit të atyre besimeve thelbësore dhe se si kjo ndikon në botëkuptimin tonë sot. Shumë nga përvojat tona të të rriturve janë imitime ose përgjigje ndaj këtyre përvojave të fëmijërisë. Të burgosurit e fëmijërisë ose liria nga kufizimet që ne mbajmë”, shpjegoi Hetfield.

Metallica njoftoi edhe datat e turneut botëror “M72”, i cili pranverën e ardhshme në Evropë do të përfshijë Amsterdamin, Parisin, Hamburgun dhe Goteborgun, dhe më pas gjatë 2024-së Munihun, Helsinkin, Kopenhagën, Varshavën dhe Madridin.

Lexo edhe

Video