Mësohet kuptimi i simbolit në këpucët e Meghan teksa ajo i përkulej Mbretëreshës

Mësohet kuptimi i simbolit në këpucët e Meghan teksa ajo i përkulej Mbretëreshës

Këpucët e Meghan Markle teksa i bënte nderimet e saj mbretëreshës në Westminster i ngatërroi njerëzit për shkak të simboleve që ato përmbanin.

Në momentin kur Meghan u përkul para arkivolit të mbretëreshës, në thembra të këpucëve shiheshin inicialet P dhe A.

Edhe pse disa përdorues të Twitter spekuluan se simboli ishte në të vërtetë një formë nderimi për Mbretëreshën Elizabeth II, shpejt u zbulua se ishin në të vërtetë inicialet e Paul Andrew, një stilisti nga Berkshire, i cili krijoi këpucët.

Meghan kishte mbathur më parë të njëjtat këpucë për të festuar fejesën mbretërore në Irlandë.

Sa për kujtesë, përkulja e Meghan Markle ndaj Mbretëreshës u diskutua shumë në rrjetet sociale.


Ndërsa disa lavdëruan harkun e Meghan, duke e krahasuar atë me Sarah Ferguson, e cila ishte më e mira në përkuljen e Mbretëreshës, të tjerë ishin të zemëruar që ajo u përkul pasi akuzoi familjen për racizëm.

“Dikush mori një klasë me Fergie”, “Hipokriti, duke iu përkulur një gruaje, familja e së cilës i akuzonte si raciste”, “Çfarë përkuljeje e thellë”, ishin vetëm disa nga komentet.

Kujtojmë se në vitin 2020, Princi Harry dhe gruaja e tij njoftuan se po tërhiqeshin nga detyrat mbretërore. Lajmi tronditi Britaninë e Madhe dhe princi dhe Meghan u nisën për në Kanada dhe më pas në SHBA.

Një vit më vonë, ata i dhanë një intervistë Oprah Winfrey, në të cilën dukesha akuzoi familjen mbretërore për racizëm dhe refuzim për të ofruar ndihmë mjekësore gjatë ditëve kur ajo kishte mendime vetëvrasëse.

Meghan deklaroi se disa anëtarë të familjes mbretërore ishin të shqetësuar për ngjyrën e lëkurës së fëmijës së saj të pa lindur dhe la të kuptohej se kjo ishte arsyeja pse ata refuzuan t’i jepnin atij titullin e princit.

Meghan Markle është sot më e njohur se vetë Princi Andrew, dhe një pjesë e madhe e publikut britanik dëshiron që ajo dhe Harry të heqin dorë nga titulli i Dukës dhe Dukeshës së Sussex.

Lexo edhe

Video