Merkel: Zemra ime thyhet kur shoh sa njerëz kanë vdekur në vetmi

Merkel: Zemra ime thyhet kur shoh sa njerëz kanë vdekur në vetmi

Numri i vdekjeve si rezultat i pandemisë në Gjermani është trefishuar që nga fillimi i dhjetorit, duke u rritur në pothuajse 50.000.

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se ajo ishte prekur fuqimisht emocionalisht nga numri i madh i vdekjeve në shtëpitë e pleqve që ndodhën gjatë epidemisë së koronavirusit.

“Zemra ime thyhet kur shoh se sa njerëz vdiqën në vetmi,” u tha Merkel gazetarëve në Berlin.


Ajo shtoi se është shumë e vështirë për atë nga ana emocionale. Kancelarja gjithashtu mbrojti vendimin e Gjermanisë për t’u bashkuar me nismën e përbashkët të Bashkimit Evropian për të blerë vaksina dhe hodhi poshtë pretendimet se vendi i saj nuk kishte siguruar vaksina të mjaftueshme.

Merkel u tha gazetarëve se do të ishte “me të vërtetë e tmerrshme” nëse Gjermania mund të fillojë vaksinimin ndërsa vendet e tjera, më të dobëta qëndrojnë mënjanë dhe presin.

“Unë gjithashtu do të isha shumë e hutuar nëse do të punonim për të kaluar njëri-tjetrin,” tha Merkel, duke shtuar se Gjermania nuk mund domosdo të ishte në gjendje ta fitonte këtë betejë më vete, për shkak të kapacitetit të saj të ulët të prodhimit.

Lexo edhe

Video

2 Comments

Komentet janë të mbyllura.