Merkel: Irani duhet të kthehet në tryezën e bisedimeve

Merkel: Irani duhet të kthehet në tryezën e bisedimeve

Kancelarja gjermane në largim Angela Merkel deklaroi sot se ajo dhe liderët e tjerë janë të shqetësuar për pasurimin e uraniumit të kryer nga Irani dhe i bëri thirrje Teheranit të kthehet në tryezën e bisedimeve në bisedimet për programin bërthamor.

“Ne po llogarisim në kthimin e Iranit në tryezën e bisedimeve. Por ora po kalon. Uraniumi po pasurohet në Iran dhe kjo na shqetëson thellë”, tha Merkel në margjinat e samitit G20 në Romë, raporton Reuters.


Ajo foli pasi liderët e SHBA-së, Gjermanisë, Francës dhe Britanisë së Madhe i bënë thirrje presidentit të Iranit, Ebrahim Raisi, që të shfrytëzojë mundësinë për një rikthim të mundshëm të SHBA-së në marrëveshjen e vitit 2015, për programin bërthamor të Iranit për të parandaluar “të rrezikshme përshkallëzimi”.

Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga marrëveshja midis gjashtë fuqive botërore dhe Iranit, me të cilën Teherani u zotua në vitin 2015 të pezullonte programin e tij bërthamor në këmbim të heqjes së sanksioneve.

Lexo edhe

Video

error: