Merkel dhe Abbas mbështesin përpjekjet për arritjen e armëpushimit

Merkel dhe Abbas mbështesin përpjekjet për arritjen e armëpushimit

Kancelarja gjermane Angela Merkel foli sot në telefon me presidentin palestinez Mahmoud Abbas për konfliktin aktual në Lindjen e Mesme dhe të dy ranë dakord të mbështesin përpjekjet për të arritur një armëpushim, tha një zëdhënës i Merkel.


“Merkel dhe presidenti Abbas kanë rënë dakord të marrin iniciativa një armëpushim i shpejtë duhet të mbështetet më tej, “tha një zëdhënës në një deklaratë, raporton Reuters.

Kancelarja gjermane gjithashtu theksoi të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje në situatën e sulmeve me raketa nga Rripi i Gazës, thuhet në njoftim.

Lexo edhe

Video