Mërgimtarët ia mësyjnë Kosovës

Mërgimtarët ia mësyjnë Kosovës

Festat e fundvitit kanë bërë që mërgimtarë të shumtë t’ia mësyjnë Kosovës për t’i kaluar këto festa me familjarët e tyre.

Vetëm gjatë ditës së sotme, 41 fluturime do të realizohen nga Zvicra dhe Gjermania drejt Kosovës.

Lajmin e ka bërë të ditur Kryeshefi i Korporatës “Sfidat e Mijëvjeçarit” për Kosovë, Petrit Selimi, përmes një postimi në llogarinë e tij në Twitter.


“Sfida e jashtëzakonshme e pandemisë – turizmi i diasporës. 26 fluturime nga Zvicra vetëm sot për të arritur në Aeroportin e Prishtinës. 15 fluturime të tjera nga Gjermania. Ditëve në vijim: dhjetëra mijëra njerëz tjerë do të arrijnë në aeroportet e Shkupit ose Tiranës ose përmes veturave e autobusëve”, ka shkruar Selimi.

Po ashtu edhe në pikat kufitare kanë filluar të shtohen pritjet.

Ndërsa edhe në pikat kufitare Kroaci-Serbi, Slloveni-Kroaci, Hungari-Kroaci, janë krijuar kolona të shumta për shkak të fluksit të madh të mërgimtarëve të cilët ia kanë mësyrë Kosovës për t’i kaluar pushimet dimërore.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: