Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Mercedes klasa C nga të gjitha anët – foto

Mercedes klasa C nga të gjitha anët – foto

Në pothuajse katër dekada të klasës C, prodhuesi gjerman ka shitur 10.5 milionë nga këto automjete, kështu që nuk ka dyshim se është produkti më i rëndësishëm i kompanisë nga Stuttgart.

Kjo është arsyeja pse Mercedes bëri një përpjekje për të prezantuar brezin e ri në detaje, duke përfshirë një galeri të gjerë fotografish.

Brezi i ri sjell ndryshime të rëndësishme kryesisht në brendësi të automjetit, por edhe në aspektin teknologjik dhe mekanik, duke përfshirë braktisjen e motorëve të mëdhenj me 6 dhe 8 cilindra që mundësonin versionet më të fuqishme të C-Class.

Për herë të parë, ky model do të mbështetet ekskluzivisht në motorët e elektrizuar me katër cilindra. Mercedes gjithashtu prezantoi një sedan dhe një kamionçinë. Dizajni i jashtëm pritet dhe nuk ka ndonjë surprizë të madhe.

Është një evolucion krahasuar me gjeneratën e mëparshme dhe tashmë mund të shohim elementë të ngjashëm stilistikë në E-Class të ri-dizajnuar, veçanërisht në pjesën e përparme të automjetit, ndërsa pjesa e pasme i ngjan S-Class të ri.

Makina ka më shumë hapësirë ​​për këmbët në pjesën e pasme, por komoditeti i pasagjerëve është rritur si për nga hapësira e kokës ashtu edhe nga gjerësia e shpatullave.

Tashmë është lënë të kuptohet se prodhuesi gjerman ka ndryshuar plotësisht brendësinë e makinës duke prezantuar një ekran të madh qendror siç janë tabletët, por detajet e tjera në kabinën janë ndryshuar, të tilla si timoni, tabela e instrumenteve, hapjet e ventilimit…

Ekrani qendror i sistemit multimedial i ngjan një ekrani nga disa modele Tesla dhe ka një diagonale prej 11.9 inç. Përpara shoferit është një panel instrument digjital me rezolucion të lartë, me diametër 12,3 inç.


Mercedes ka bërë shumë ndryshime edhe në motor, kështu që tani vetëm motorët e elektrizuar me 4 cilindra me teknologji hibride “të butë” 48 volt janë në dispozicion për klientët. Për fillestarët, ka tre benzinë ​​dhe dy naftë.

Benzina bazë është një 1.5 litër C180 me 170 kuaj fuqi. Falë elektrizimit, me ndihmën e funksionit “shtytje”, shoferi është i disponueshëm për pak kohë me 20 kuaj fuqi. Kjo është një karakteristikë e të gjitha fuqive të reja të klasës C.

C180 përshpejton nga 0-100 km/orë në 8.6 s dhe ka një shpejtësi maksimale prej 231 km/orë.

Pasohet nga benzina C200 me të njëjtin vëllim, e cila prodhon 204 kuaj fuqi. Nxitimi në 100 km/orë realizohet për 7.3 sekonda dhe shpejtësia maksimale është 246 km/orë. Ky model është gjithashtu i disponueshëm në një variant me 4Matic makinë me të gjitha rrotat.

Në krye të gamës së motorëve me benzinë ​​është C300. Kjo njësi 2.0 litërsh siguron 258 kuaj fuqi. Përshpejton nga 0-100 km/orë për vetëm 6 sekonda dhe ka një shpejtësi maksimale 250 km/orë. Ai gjithashtu ka një version 4Matic.

Mercedes nuk po heq dorë ende nga nafta, kështu që klientët kanë në dispozicion dy mundësi motorësh dy litërsh. Më i dobëti, C220d ka 200 kuaj fuqi dhe arrin 100 km/orë për 7.3 sekonda, ndërsa shpejtësia maksimale 245 km/orë.

Më i fuqishmi, C300d prodhon 265 kuaj fuqi dhe përshpejton nga 0 në 100 km/orë për 5.7 sekonda para se të arrijë kufirin 250 km/orë. Pavarësisht nga zgjedhja e motorit, fuqia transmetohet në rrota përmes një transmetimi automatik të azhurnuar 9G-Tronic.

Mercedes ka njoftuar se më vonë do t’u ofrojë klientëve një version plug-in hibrid me motor elektrik përveç SUS dhe do të mund të përshkojë deri në 100 km ekskluzivisht me energji elektrike. Mercedes C-Class i ri do të shfaqet në treg më vonë gjatë vitit, kur edhe do të dihen çmimet.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: