Mëngjes i ftohtë dhe me ngrica

Mëngjes i ftohtë dhe me ngrica

Mëngjeset e ditëve të fundit të tetorit po vazhdojnë të jenë të ftohta dhe me ngrica. Por gjatë ditës moti është i kthjellët dhe me diell. Mot i ngjashëm do të mbizotërojë edhe sot në Kosovë.


Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 dhe 1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 13-15 gradë.

“Mot kryesisht i qetë do të vazhdoj të mbajë edhe gjatë ditëve vijuese. Kjo situatë meteorologjike vije si rezultat i masave të ajrit me presion të lartë atmosferik. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 13-15 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga jugperëndimi e lehtë deri mesatare”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

Lexo edhe

Video