Mbreti Charles përshëndetet për etikën e tij mbresëlënëse të punës

Mbreti Charles përshëndetet për etikën e tij mbresëlënëse të punës

Miku i mbretit Charles, Alan Titchmarsh, ka lavdëruar mbretin për përkushtimin e tij ndaj rolit të tij.

Mbreti Charles është përshëndetur për etikën e tij mbresëlënëse të punës.

Kopshtari televiziv Alan Titchmarsh – i cili pati fatin të ishte i ftuar në Sandringham Estate të monarkut britanik – ishte plot lavdërime për Charles dhe përkushtimin e tij ndaj vendit.

Duke folur për revistën My Weekly, Alan tha: “Unë dhe gruaja ime kemi pasur fatin të qëndrojmë me mbretin Charles në Sandringham”.

“Ai është një njeri i mrekullueshëm me një sens të madh humori. Jam shumë i impresionuar me etikën e tij të punës. Ashtu si unë, ai është i apasionuar pas kujdesit për peizazhin dhe planetin,”shtoi ai.

Në fillim të kësaj jave, Charles pranoi se ai është “tmerrësisht tepër ambicioz” dhe i pëlqen të përballet me “sfidat më të vështira”.

Ai i bëri deklaratat në një dokumentar televiziv 60-minutësh që ka qenë më shumë se 10 vjet në përgatitje, i cili tregon për planin e monarkut për të restauruar pronën e Dumfries House të shekullit të 18-të.


Charles e filloi projektin në vitin 2007 kur ai drejtoi një konsorcium që pagoi 45 milionë funte për shtëpinë e shkatërruar për të ndihmuar në rigjenerimin e komunitetit lokal të privuar dhe për të krijuar vende pune.

Ai tha në “A Royal Grand Design”, i cili u transmetua në ITV më 30 nëntor: “Doja të provoja dhe të bëja një ndryshim në zonën lokale. Ai kishte shumë nga indekset më të këqija të papunësisë dhe shëndetit të keq dhe gjithçka tjetër”.

“Unë jam një nga ata njerëz që më pëlqen të përballet me sfidat më të vështira. Ndjeva se ia vlente të merrja këtë rrezik të tmerrshëm dhe të merrja një hua kaq të madhe.  Kjo zonë ka qenë kaq e goditur dhe e privuar, veçanërisht pas humbjes së industrisë minerare dhe gjithçka,” shtoi ai.

Mbreti la të kuptohet për më shumë restaurime, duke shtuar: “Ky është problemi im – jam tmerrësisht ambicioz. Kam dëshirë ta përdor këtë model në pjesë të tjera të vendit ku e di se mund të ketë një ndikim të madh në jetën dhe jetesën e njerëzve dhe në të gjithë të ardhmen e tyre dhe të ardhmen e familjeve të tyre, gjë që ka rëndësi për mua”.

“Shpresoj se do të ketë një projekt tjetër mjaft shpejt diku, i cili mund të jetë mjaft i madh dhe shpresoj se do të ketë mundësi të tjera. Do të shohim. Nuk jam dorëzuar ende… shiko këtë hapësirë, siç thonë ata.”

Restaurimi i Charles përfshinte ringjalljen e kopshtit – një nga më të mëdhenjtë në Evropë – si dhe shtimin e një qendre kopshtarie dhe edukimi, shkolle gatimi, qendre tekstilesh dhe shesh lojërash aventuriere.

Mbreti zbuloi në shfaqjen, të rrëfyer nga aktori Richard E. Grant, se si kishte frikë se prona prej 2000 hektarësh pranë Glasgou do të ishte kthyer në një klub golfi.

Lexo edhe

Video