Mbi 4300 të vdekur nga tërmeti i rëndë në Turqi

Mbi 4300 të vdekur nga tërmeti i rëndë në Turqi

Një operacion masiv kërkim-shpëtimi që vazhdoi gjatë natës pritet të rrisë shpejtësinë për kërkim shpëtimin e njerëzve pas tërmetit të fortë që goditi Turqinë dhe Sirinë mëngjesin e së hënës.

Numri i konfirmuar i vdekjeve është rritur në më shumë se 4,300 – por ka të ngjarë të rritet më tej pasi më shumë vende janë kërkuar në zonën e gjerë, shkruan BBC.

Agjencia turke e urgjencës AFAD thotë se më shumë se 2600 personel nga 65 vende janë dërguar në zonën e fatkeqësisë për të ndihmuar shpëtimtarët turq, përcjell KosovaPress.


Në total, janë dorëzuar 300,000 batanije dhe më shumë se 41,00 tenda familjare

Mijëra ndërtesa janë shembur pas tërmetit me magnitudë 7.8 afër Gaziantep, Turqi, i goditur në orët e para të së hënës, ndërsa njerëzit ishin në gjumë.

Një tërmet me magnitudë 7.5 goditi aty pranë disa orë më vonë, duke shkaktuar dëme të mëtejshme në një rajon që tashmë ishte tronditur keq.

Lexo edhe

Video