Mbi 28 mijë raste aktive me COVID-19

Mbi 28 mijë raste aktive me COVID-19

Kosova aktualisht ka 28 mijë e 751 raste aktive me koronavirus. Numri më i lartë i rasteve aktive është në Komunën e Prishtinës, ku aktualisht janë 9 mijë e 473 raste aktive.

Më pas është Komuna e Pejës me 2 mijë e 238, Mitrovica me 1 mijë e 906, Gjilani me 1 mijë e 843, Prizreni me 1 mijë e 774, Gjakova me 1 mijë e 453, Fushë Kosova 1 mijë e 446, Ferizaj 1 mijë e 137 dhe qytete tjera me qindra raste aktive.


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) njoftoi së fundmi për gjashtë raste të vdekjes dhe 3 mijë e 917 raste të reja me COVID-19.

Për situatën epidemiologjike me COVID-19 të enjten në Kuvendin e Kosovës u mbajt edhe debat parlamentar.

Në këtë seancë të jashtëzakonshme Kuvendi nuk miratoi rekomandimet e tri partive opozitare, PDK-së, LDK-së, dhe AAK-së për rishqyrtim të masave kufizuese për pandeminë COVID-19. Kundër këtyre rekomandimeve ishin 41 deputetë, ndërsa “pro” ishin vetëm 22.

Lexo edhe

Video

2 Comments

  • […] Mbi 28 mijë raste aktive me COVID-19Gjashtë të vdekur dhe 3917 raste pozitive me COVID-19Nagavci: 6684 nxënës dhe 1489 mësimdhënës janë pozitivë me COVID-19IKShPK: Omicron është aq ngjitës sa mund të rrisë hospitalizimetKurti: Rritja e rasteve është e pashmangshme, qëllimi i masave është ngadalësimi i rritjesDështojnë të miratohen rekomandimet e opozitës për rishqyrtim të masave kufizueseMurati e Haxhiu përplasen për maskat antiCOVID në KuvendMurati: Buxheti për shëndetësi është më i madh se vitet paraprake​Deputetja e PDK-së: Qytetarët në gjendje të rëndë, presidentja Osmani po heshtëHoti kritikon qeverinë lidhur me menaxhimin e situatës me pandeminëIKShPK: Omicron është aq ngjitës sa mund të rrisë hospitalizimetKurti përplaset me opozitën për masat e reja antiCOVIDMinistri Latifi: 130 mjekë e 160 infermierë janë të infektuar me COVID-19Haxhiu: Të rishikohen masat anti-COVID, u tentua të kamuflohet me shifraKrasniqi: Edhe ky variant e gjeti qeverinë në befasi, kemi rritje të rasteve për 36 mijë për qindDreshaj: Shkurtimi i orarit të gastronomisë i kontribuon më tepër uljes së harxhimeve të energjisë sesa menaxhimit të pandemisëKollçaku thotë se kundërshtimet e opozitës lidhur me menaxhimin e pandemisë janë me tendencë politikeZemaj për masat anti-COVID: Kurti një politikan akrobat me një qeveri akrobate […]

  • […] Një tjetër qendër testimi për COVID hapet nesër në PrishtinëCOVID-19, qytetarët kërkojnë më shumë qendra të testimeveKatër të vdekur dhe mbi 3 mijë raste me COVID-19IKShPK: Situata epidemiologjike mund të përkeqësohet edhe më shumë​Stafit të ShSKUK-së i njihet testi rapid si test konfirmuesShSKUK: 108 pacientë me oksigjenoterapiMbi 803 mijë qytetarë vaksinohen me dozën e dytë antiCOVID-19Mbi 28 mijë raste aktive me COVID-19 […]

Komentet janë të mbyllura.