Mbappe i pafat, mungon kundër Bayernit në Ligën e Kampionëve

Mbappe i pafat, mungon kundër Bayernit në Ligën e Kampionëve

Paris Saint-Germain e ka konfirmuar se Kylian Mbappe pritet të mungojë tre javë për shkak të lëndimit në kofshë që e pësoi kundër Montpellier mbrëmë.

Superylli francez kishte një ditë për të harruar pasi humbi një penallti, më pas dështoi të kthente rikthimin e gjuajtjes në gol, përpara se të çalonte nga fusha pas vetëm 21 minutash lojë, raporton KosovaPress.

Pas ndeshjes, trajneri Christophe Galtier sugjeroi se ai nuk besonte se lëndimi i Mbappes ishte diçka për t’u shqetësuar, por klubi tani e ka konfirmuar se sa kohë pret të qëndroj pa Mbappen.

“Pas ekzaminimeve, Kylian Mbappe vuan nga një zgjatje e kofshës së majtë në nivelin e bicepsit femoral”, thuhet në një deklaratë.


“Kohëzgjatja e tij e jashtë fushave vlerësohet në tre javë”, shkruante më tej në komunikatën e PSG-së.

Për PSG-në, kjo do të thotë se do të duhet të përballet pa Mbappen për një numër ndeshjesh, duke përfshirë ndeshjen e parë të ndeshjes së 1/16-tës së Ligës së Kampionëve me Bayern Munich më 14 shkurt në “Parc des Princes”.

Ndeshjet e Ligue 1 kundër Toulouse, Monaco dhe Lille do të vijnë gjithashtu shumë shpejt për Mbappe, i cili mund të shikojë “Le Classique” kundër Marseilles më 26 shkurt për rikthimin e tij.

Para kësaj, megjithatë, Mbappe do të humbasë gjithashtu një takim në Kupën e Francës kundër rivalit të PSG-së, Marseille më 8 shkurt.

Në anën tjetër, Neymar humbi gjithashtu ndeshjen e Montpellier-it për shkak të lodhjes së muskujve, por Galtier do të presë që ta ketë brazilianin në dispozicion për ndeshjet e mëdha që do të vijnë në javët e ardhshme.

Lexo edhe

Video