Maradona apo Messi? Scaloni zbulon të preferuarin e tij

Maradona apo Messi? Scaloni zbulon të preferuarin e tij

Trajneri i Argjentinës, Lionel Scaloni, ka bërë zgjedhjen e tij në debatin për futbollistin më të madh të vendit të tij, Diego Maradonan apo Lionel Messi.

Messi më në fund përputhet me arritjet ndërkombëtare të Maradonës, kur ai udhëhoqi Argjentinën drejt triumfit në Kupën e Botës në vitin 2022, ashtu siç kishte bërë Diego në vitin 1986, raporton KosovaPress.

Për shumë njerëz, u pa si kurorëzimi i lavdisë së Messit për të mbyllur një karrierë fantastike tashmë të mbushur me trofe, vlerësime dhe rekorde të panumërta.

Scaloni e ka stërvitur Messin në nivel ndërkombëtar, fillimisht si asistent dhe më vonë si trajner kryesor, që nga viti 2017.


“Nëse më duhet të zgjedh një, do të zgjedh Leon, me të cilin kam diçka të veçantë”, tha Scaloni për “El Partizado de COPE” kur iu kërkua të provojë t’i ndajë Messin dhe Maradonan.

“Ai është më i miri në histori, edhe pse Maradona ishte gjithashtu i mrekullueshëm. Stërvitja e Messit nuk është e vështirë. Në nivel teknik ai nuk mund të korrigjohet, por herë pas here ka presion ose i shpjegohet një mënyrë sulmi. Për të bërë presion, për të vjedhur topa dhe kur ka gjak, ai është numri një”, shtoi më tej trajneri i Argjentinës.

Me Kupën e Botës tani në kabinetin e tij personal të trofeve, Messi fjalë për fjalë tani i ka fituar të gjitha. Pritja e tij e gjatë për një triumf ndërkombëtar më në fund mori fund në vitin 2021 kur Argjentina triumfoi në Kupën e Amerikës, ndërsa ai shkoi një më mirë duke siguruar titullin botëror në Katar muajin e kaluar.

Duke pasur parasysh ndikimin e tij personal në rrugëtimin e Argjentinës drejt lavdisë, Messi pritet gjerësisht të marrë Topin e tetë të Artë të karrierës së tij në ceremoninë e çmimit 2022/23.

Lexo edhe

Video