Macron: Franca është gati të dërgojë më shumë ushtarë në Rumani

Macron: Franca është gati të dërgojë më shumë ushtarë në Rumani

Presidenti francez Emmanuel Macron tha sot se vendi është gati të dërgojë më shumë trupa në Rumani, nëse është e nevojshme, si pjesë e misionit të NATO-s për të forcuar forcat në krahun e saj lindor pas fillimit të luftës në Ukrainë.


Franca tashmë ka rreth 500 trupa të dislokuara në Rumani dhe një sistem të mbrojtjes ajrore, dhe Macron tha se mund të forcohet në një kohë shumë të shkurtër.

Duke folur në një konferencë për shtyp pas samitit të NATO-s në Madrid, ai tha se mbështetja financiare, humanitare dhe ushtarake e Francës për Ukrainën do të vazhdojë për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Lexo edhe

Video