Lukashenko dërgoi mijëra emigrantë në BE, Polonia pret përshkallëzim të armatosur

Lukashenko dërgoi mijëra emigrantë në BE, Polonia pret përshkallëzim të armatosur

Kriza e madhe e migrantëve në Evropën verilindore, e cila filloi këtë verë, është përshkallëzuar seriozisht në 24 orët e fundit.

Rreth një mijë emigrantë erdhën në kufirin me tela me gjemba të Bjellorusisë dhe Polonisë, pranë qytetit polak të Kuznicës.

Qeveria polake, e cila akuzon Bjellorusinë për dërgimin aktiv, të organizuar dhe masiv të emigrantëve në kufirin e Bashkimit Evropian në shenjë hakmarrjeje për sanksionet e vendosura nga BE ndaj regjimit autoritar të Aleksandër Lukashenkos, tani ka dërguar deri në 12.000 trupa në rajonin kufitar.

Policia bjelloruse shoqëroi rreth një mijë emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme dhe Afrika, deri në kufi të hënën, dhe disa prej emigrantëve arritën të hapnin një vrimë në gardhin gjembor me qëllim që të hynin në territorin polak, por policia kufitare polake kordoni i ka bllokuar rrugën, duke i spërkatur me gaz lotsjellës.

Pika kufitare e Kuznicës aktualisht është e mbyllur.

Policia kufitare polake tha për Reuters se rreth 800 njerëz janë ende në anën bjelloruse të kufirit të rrethuar, por se është vetëm një pjesë e një grupi prej deri në 4.000 emigrantë që kampojnë në pyjet e afërta. Ata shtuan se kanë regjistruar mbi 300 tentativa për të kaluar ilegalisht kufirin.

Këtë e konfirmoi për shtyp zëdhënësi i qeverisë polake, Piotr Muller, dhe shtoi se në një moment ata presin “një përshkallëzim…i cili do të jetë i një natyre të armatosur”.

Policia polake publikoi sot një video të tendave dhe zjarreve të emigrantëve nga ana bjelloruse e kufirit, dhe një zëdhënës i forcave speciale polake tha se mund të ketë deri në 12.000 emigrantë në Bjellorusi.


Zëdhënësi i KE-së, Peter Stano, akuzoi regjimin e Lukashenkos për “qasje çnjerëzore të stilit gangster” dhe shtoi se emigrantët “u shtynë në kufi pas mbërritjes dhe u detyruan të hynin ilegalisht në Bashkimin Evropian”.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen i tha gjithashtu Bjellorusisë se shfrytëzimi i emigrantëve nuk do të përmbushte qëllimin e saj për të ushtruar presion ndaj BE-së.

Lukashenko dhe aleati i tij besnik, presidenti rus Vladimir Putin, kanë folur sot për krizën e emigrantëve në kufirin Bjellorusi-Polak. Duke vepruar kështu, ata shprehën shqetësimin – jo për krizën në kufirin e saj me BE-në, të cilën Bjellorusia po e inkurajon në mënyrë aktive, por me praninë e ushtarëve polakë atje, sipas agjencisë shtetërore bjelloruse të lajmeve Belti.

Sanksionet ndaj Bjellorusisë u vendosën pasi regjimi i Lukashenkos uli me forcë një aeroplan pasagjerësh irlandez Ryanair që fluturonte mbi Bjellorusi për në Lituani dhe tërhoqi dhe arrestoi disidentin dhe gazetarin bjellorus Roman Protashevich, si dhe të dashurën e tij, rusen Sofia Sapega.

Si pjesë e sanksioneve, linjave ajrore evropiane u ndalohet të fluturojnë nëpër hapësirën ajrore të Bjellorusisë, dhe bjellorusëve të fluturojnë në dhe përmes hapësirës ajrore të BE-së.

Përveç Polonisë, Lituania dhe Letonia janë sulmuar prej muajsh nga emigrantët nga Bjellorusia – kryesisht të rinj, sipas BBC, por me një numër grash dhe fëmijësh. Emigrantët, të cilët po përpiqen të hyjnë ilegalisht në territorin e BE-së, u zbuluan vetë gazetarëve se autoritetet bjelloruse ua sekuestruan telefonat dhe i shtynë drejt gardhit kufitar.

Siç kanë shkruar tashmë BBC, Deutsche Welle dhe portali Schengenvisa.info, regjimi i Bjellorusisë në fakt po sjell emigrantë me rrugë ajrore në Minsk nga vende si Iraku, Siria, Kongoja dhe Kameruni, duke u dhënë atyre viza turistike dhe duke u premtuar në mënyrë të rreme se do të jenë në gjendje të shkojë në BE.

Ambasada e Bjellorusisë në Irbil thuhet se po i lëshon këto viza. Megjithatë, një agjent udhëtimesh në Bagdad, i cili nuk donte të zbulonte emrin e tij apo emrin e agjencisë së tij, tha për mediat gjermane se ambasada “i kishte zhvendosur aplikimet për viza në një numër agjencish udhëtimi”.

Lexo edhe

Video