Lufta në Ukrainë, Polonia rrit në shifra të mëdha shpenzimet për mbrojtjen

Lufta në Ukrainë, Polonia rrit në shifra të mëdha shpenzimet për mbrojtjen

Polonia bëri të ditur se ka rritur shumë shpenzimet e mbrojtjes, duke deklaruar se kjo rritje është e nevojshme për shkak të luftës në Ukrainë. Polonia është vendi i fundit evropian që deklaron se po rrit shpenzimet ushtarake si rezultat i konfliktit.

Polonia ka një buxhet ushtarak prej më pak se 2.5% të PBB-së (Prodhimit të Brendshëm Bruto) së saj, por kryeministri nënvizoi se dëshiron ta rrisë shifrën në 4% këtë vit.

Javën e kaluar, Mateusz Morawiecki i kërkoi Gjermanisë që të lejojë vendin e tij të eksportojë tanke luftarake Leopard 2 në Ukrainë.

“Lufta në Ukrainë na bën të armatosemi edhe më shpejt. Kjo është arsyeja pse këtë vit ne do të bëjmë një përpjekje të paprecedentë: 4% të PBB-së për ushtrinë polake,”- tha zoti Morawiecki.

Rritja e shpenzimeve të mbrojtjes në 4% “mund të nënkuptojë se kjo do të jetë përqindja më e lartë midis të gjitha vendeve të NATO-s,”- shtoi ai.


Polonia, e cila kufizohet me enklavën ruse të Kaliningradit, ka thënë më parë se po blinte 116 tanke Abrams nga SHBA, dhe dërgesat e para do të fillonin këtë pranverë.

Pushtimi rus i Ukrainës ka bërë që shumë vende perëndimore të rishikojnë shpenzimet e tyre ushtarake dhe në shumë raste t’i rrisin ato ndjeshëm.

Anëtarët e aleancës ushtarake perëndimore të NATO-s kanë rënë dakord të shpenzojnë të paktën 2% të PBB-së, një masë e prodhimit ekonomik të një vendi, për mbrojtjen që nga viti 2024.

Shifra prej 2% ka qenë një objektiv i kahershëm për aleancën.Kohët e fundit, Franca përshkroi planet për një nxitje të madhe për forcat e saj të armatosur pjesërisht për shkak të luftës në Ukrainë, duke thënë se buxheti i ardhshëm shtatëvjeçar do të rritet në 413 miliardë euro nga 2024-30, nga 295 miliardë euro.

Suedia dhe Finlanda kanë njoftuar rritje të mëdha në buxhetet e tyre ushtarake, si pjesë e përpjekjes së tyre për t’u bashkuar me NATO-n. Ditët pas pushtimit në shkurt 2022, Gjermania premtoi 100 miliardë euro shtesë të buxhetit për forcat e armatosura.

Në qershor, Mbretëria e Bashkuar premtoi gjatë kohës së ish-kryeministrit Boris Johnson se do të rrisë shpenzimet në 2.5% të PBB-së. BBC

Lexo edhe

Video