Londra i propozon G7 një mekanizëm për të luftuar shpejt dezinformimin

Londra i propozon G7 një mekanizëm për të luftuar shpejt dezinformimin

Britania e Madhe dëshiron që anëtarët e G7 të krijonin një mekanizëm për të goditur shpejt “propagandën” dhe dezinformimin, veçanërisht nga Rusia, tha sekretari i Jashtëm britanik Dominic Raab.

Propozimi do të diskutohet në një takim të ministrave të jashtëm të G7, që do të mbahet në Londër nga e hëna deri të mërkurën.

“Ne duam që anëtarët e G7 të dakordohen mbi një mekanizëm për të hedhur poshtë shpejt dezinformimin, në mënyrë që kur të zbulojmë se po botohen gënjeshtra, propagandë ose lajme të rreme, të mund të botojmë mohime dhe të themi të vërtetën, e cila do të dëgjohet nga njerëzit e kësaj vendi, por edhe nga qytetarët e Rusisë ose Kinës në të gjithë botën”, tha ministri i Jashtëm britanik për mediat britanike.

Sipas Sunday Times, një studim i financuar nga Zyra e Jashtme Britanike zbuloi se “trollët pro-rusë” botuan komente me qëllim të keq në faqet e internetit të gazetave britanike, duke kërkuar të krijonin përshtypjen se publiku mbështeste agresionin rus kundër Ukrainës.


Pas kësaj, ato përdoren nga media shtetërore ruse për të bërë të duket sikur opinioni publik britanik mbështet Moskën, shkruan gazeta, duke shtuar se e njëjta procedurë përdoret kundër mediave nga 14 vende të tjera, përfshirë disa anëtarë të G7, të tilla si Franca, Gjermania, Itali, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara.

Rezultatet e sondazhit do të paraqiten të martën në Londër, në takimin e parë të drejtpërdrejtë të ministrave të jashtëm të G7 në dy vjet.

Ministria e Jashtme bëri thirrje kohët e fundit për një bisedë midis ambasadorit rus në Londër. Qeveria britanike ka shprehur “shqetësim serioz mbi prirjen e perceptuar të Rusisë për të marrë pikëpamje dashakeqe”.

Ministria njoftoi të shtunën se do të ndajë tetë milionë funte (rreth 9.2 milionë euro) për shërbimin ndërkombëtar të BBC në luftën kundër dezinformimit.

Këtë javë, Departamenti Evropian për Luftimin e Dezinformimit lëshoi ​​një raport duke pretenduar se Rusia dhe Kina po përdorin përhapjen e shpifjeve, duke kërkuar të minojnë besimin e publikut në vaksinat e miratuara nga BE, për të tregtuar përfundimisht vaksinat e tyre.

Lexo edhe

Video

error: