Liverpooli dhe Real Madridi do të zhvillojnë finalen e tretë në histori ndërmjet tyre

Liverpooli dhe Real Madridi do të zhvillojnë finalen e tretë në histori ndërmjet tyre

Liverpooli dhe Real Madridi janë përballur dy herë në finalen e Kupës së Evropës/Ligës së Kampionëve me nga një fitore. Në vitin 1981 fituan “Të kuqtë” me rezultat 1-0 (në Paris), ndërsa në vitin 2018 në Kiev fituan 3-1 “Los Blancos” në ndeshjen që hyri në histori nga gabimet e portierit të Liverpoolit Karius.


Finalja e cila do të luhet në Paris më 28 maj do të jetë praktikisht ajo që do të qartësojë epërsinë mes dy skuadrave në përballjen e drejtpërdrejtë në aktin final të eventit më të rëndësishëm të klubeve europiane.

Lexo edhe

Video