Liverpool kërkon hetim për ‘skenat e papranueshme’

Liverpool kërkon hetim për ‘skenat e papranueshme’

Tifozët e Liverpool janë hedhur me gaz lotsjellës nga policia franceze përpara finales së Ligës së Kampionëve në Paris.

Liverpooli ka bërë thirrje për një hetim mbi “çështjet e papranueshme” me të cilat përballen tifozët, të cilat çuan në vonimin e finales së tyre të Champions League kundër Real Madridit.

UEFA vonoi fillimin me 36 minuta, duke përmendur “arsye sigurie”.

Policia jashtë terrenit hodhi gaz lotsjellës, ndërsa një numër i vogël mbështetësish u përpoqën të ngjiteshin mbi barrierat e sigurisë.


Fotot ishin shfaqur në grumbullimin e turmave të mëdha të fansave që rrinin në radhë për të hyrë brenda.

Shumë pretenduan se kishin qenë në stadium disa orë përpara fillimit, por u ndaluan të futeshin në tokë.

“Ne jemi jashtëzakonisht të zhgënjyer nga problemet e hyrjes në stadium dhe prishja e perimetrit të sigurisë me të cilën u përballën tifozët e Liverpool në Stade de France”, tha klubi nga Anfield në një deklaratë.

“Kjo është ndeshja më e madhe në futbollin evropian dhe tifozët nuk duhet të përjetojnë skenat që kemi parë. Ne kemi kërkuar zyrtarisht një hetim zyrtar për shkaqet e këtyre çështjeve të papranueshme”.

Lexo edhe

Video