Lëreni një limon të prerë pranë shtratit gjatë natës, do të ndodhë një mrekulli

Lëreni një limon të prerë pranë shtratit gjatë natës, do të ndodhë një mrekulli

Limoni ka një aplikim të jashtëzakonshëm pothuajse në të gjitha sferat e jetës sonë: nga forcimi i imunitetit, trajtimi deri te pastrimi i shtëpisë.

I pasur me lëndë ushqyese, si vitamina C, A dhe B, bakër, mangan, kalcium, kalium, magnez dhe antioksidantë të fuqishëm, i bën mirë lëkurës dhe shumë organeve të tjera. Një studim vërtetoi se vendosja e feta limoni në feta pranë shtratit tuaj gjatë natës mund të eliminojë problemet e frymëmarrjes, të përmirësojë cilësinë e ajrit dhe gjumin.


Falë vetive të tij detoksifikuese dhe antibakteriale, limoni është një pastrues natyral i ajrit dhe përmirëson cilësinë e tij.

Era e limonit qetëson sistemin nervor dhe zvogëlon ndjenjën e tensionit dhe stresit, zhbllokon hundën – aroma e agrumeve do t’ju hapë rrugët e frymëmarrjes dhe do t’ju ndihmojë të merrni frymë më lehtë dhe për rrjedhojë të bini më lehtë në gjumë.

Në të njëjtën kohë, thithja e erës së limonit gjatë gjumit mund të zvogëlojë dhimbjet, si dhimbjet e kokës dhe artritin reumatoid, dhe janë të njohura edhe vetitë e tij për rregullimin e qarkullimit dhe uljen e presionit të gjakut, gjë që është vërtetuar edhe shkencërisht.

Lexo edhe

Video