LDK konfirmon pjesëmarrjen në takimin e nesërm: Asociacioni kompetencë e Qeverisë

LDK konfirmon pjesëmarrjen në takimin e nesërm: Asociacioni kompetencë e Qeverisë

Lidhja Demokratike e Kosovës ka konfirmuar ftesën e ambasadorit të ShBA-së që të marrë pjesë në takimin e nesërm, në të cilin do të diskutohet çështja e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Lidhja Demokratike e Kosovës, në një komunikatë për media ka thënë se në këtë takim, do të konfirmojë edhe njëherë mbështetjen për procesin e dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja, me përfshirjen e plotë të SHBA-së. Orientimet e LDK-së për një marrëveshje përfundimtare, ligjërisht të obligueshme, dhe me njohjen reciproke në thelb të saj, mbesin të pandryshueshme.


Ajo i ka bërë  thirrje Qeverisë së Kosovës që siç thuhet në komunikatë, të mos fshihet prapa akuzave populiste ndaj opozitës, por të ushtrojë përgjegjësitë e saja si shumicë dhe të trajtojë këtë çështje në përputhshmëri me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës si dhe në koordinim të ngushtë me aleatët.

“Në lidhje me Asociacionin, LDK-ja vlerëson se kjo çështje është kompetencë dhe përgjegjësi kushtetuese vetëm e institucioneve të Republikës së Kosovës, në radhë të parë e Qeverisë. Kompetencat dhe përgjegjësitë kushtetuese nuk kanë alternativë, prandaj LDK-ja, në rolin e saj opozitar, s’ka se si t’i ushtrojë ato. Opozita nuk mund t’i marrë përgjegjësitë e shumicës dhe as të Qeverisë së kësaj shumice. Prandaj pjesëmarrja e institucioneve shtetërore në këtë proces është domosdoshmëri e pazëvendësueshme”, thuhet në komunikatë.

Ndërsa sot, pas deklaratave të diplomatëve amerikanë se Asociacioni është një domosdoshmëri, kanë reaguar deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje, sipas të cilëve “Zajednica nuk kalon”.

Lexo edhe

Video

1 Koment

  • […] SHBA: Zyra e Kurtit dhe ajo e Osmanit konfirmojnë pjesëmarrjen në diskutimin për Asociacionin LDK konfirmon pjesëmarrjen në takimin e nesërm: Asociacioni kompetencë e Qeverisë […]

Komentet janë të mbyllura.