Kuvendi mban tri seanca plenare gjatë kësaj jave, opozita kërkon rritje të pagave për policët

Kuvendi i Kosovës do të mbajë tri seanca plenare gjatë kësaj jave. Deputetët të mërkurën do të shqyrtojnë pikat e mbetura nga seancat e kaluara, të enjten do të mbahet seanca e re plenare, ndërkaq të premten pritet të mbahet seancë e veçantë plenare me vetëm pyetje parlamentare.

Nga partia në pushtet, theksuan nevojën e miratimit të marrëveshjeve ndërkombëtare, derisa opozitarë thanë se do të kërkojnë përmes miratimit të një rezolute sigurimin shëndetësor për policët, pagesën e rrezikshmërisë, ligjin për pensionim të parakohshëm të policët dhe rritjen e koeficientit për paga te shërbyesit publik.

Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të hënën, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, kritikoi opozitarët, siç tha ai, për mosvotimin pa një arsye të qartë të marrëveshjeve ndërkombëtare.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim…


Megjithatë, shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, nënvizoi sërish se nuk do të votojnë asnjë marrëveshje ndërkombëtare dhe se vendit i duhet një qeveri e re.

Krahas kësaj, ai bëri të ditur se në seancën e së enjtes do të propozojnë një draft-rezolutë për siç tha kthimin e dinjitetit te policëve kosovarë.

“Përmes rezolutës do të kërkojmë sigurim shëndetësor për policët, shtesat për rrezikshmëri dhe pensionimin e parakohshëm”, tha Tahiri.

Edhe shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri tha se kanë mbledhur 40 nënshkrime për seancë të jashtëzakonshme, ku do të kërkojnë rritjen e koeficientit të Ligjit për paga nga 105 në 129 euro.

Ndërkaq, bëri të ditur se nesër do të thërrasin një tryezë diskutimi në Kuvend për gjendjen e sigurisë në vend dhe reflektimet pas sulmit terrorist në veri më 24 shtator.

Lexo edhe

Video