Kusari-Lila mohon se ka përplasje të Qeverisë me ShBA-të për Asociacionin

Kusari-Lila mohon se ka përplasje të Qeverisë me ShBA-të për Asociacionin

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se Asociacioni nuk mund të themelohet pa institucionet vendimmarrëse, si Qeveria dhe Kuvendi.

Në konferencë për medie, pas mbledhjes së kryesisë së Kuvendit, ajo tha se s’ka përplasje të Qeverisë me ShBA-në, por sipas saj, ka trajtim të të drejtave të komuniteteve në përputhje me ligjet dhe kushtetutën.


Ndërkaq, shefi i deputetëve të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se do të marrin pjesë në takimin e nesërm të Ambasadës Amerikane për Asociacionin, por theksoi se Qeveria është përgjegjëse për t’i dhënë drejtim kësaj çështje.

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ka thënë në disa raste se do të gjejnë partnerë alternativë në rast se Qeveria nuk do ta formojë Asociacionin. Ai ka thënë se një parti dhe një individ nuk mund ta ndalë këtë.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.