Kurti: Në bllokimet e Jarinjës dhe Bërnjakut po marrin pjesë njerëz me veprimtari kriminale

Kurti: Në bllokimet e Jarinjës dhe Bërnjakut po marrin pjesë njerëz me veprimtari kriminale

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka denoncuar me foto dy nga personat që janë përgjegjës për bllokimet e rrugëve magjistrale në drejtim të vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak.

Kurti shkruan se ata janë individë me veprimtari kriminale e pikëpamje ekstremiste.

Postimi i Kurtit:


Në bllokimet e rrugëve magjistrale që shpiejnë në drejtim të vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak po marrin pjesë individë të dëshmuar me veprimtari kriminale e pikëpamje ekstremiste. Në vijim janë dhënë përshkrimet dhe fotografitë e dy prej tyre.

1. Vladislav Dajković, shtetas malazez, me datë 22 shtator 2021, ka hyrë në Kosovë përmes pikës kufitare në Jarinje ku edhe i është bashkuar protestuesve. Ai ka edhe nënshtetësi të Serbisë dhe është i lindur më 13 janar 1992. Njihet për botëkuptimet proserbe e proruse dhe ka marrë pjesë në të gjitha organizimet kundër orientimit perëndimor në Mal të Zi. Ai ka lidhje të ngushta me agjentin propagandues serb, Boris Malagurski, si dhe me propaganduesin francez prorus, Arnaud Gouillon. Dajković, është edhe anëtar i Lëvizjes Imperialiste Ruse (me flamurin e së cilës shihet në foto), që është shpallur organizatë terroriste nga ShBA-të.

2. Igor Braunović, drejtor i përgjithshëm i “Srbijašume”, lavdërohet publikisht nga zëvendësi i tij Bratislav Dikić për pjesëmarrje në bllokadën në Jarinje. Dikić është general në pension e dikur ishte kreu i xhandarmerisë serbe që ka qenë i arrestuar si i përfshirë në tentimin për grusht shtet në Mal të Zi në vitin 2016. Dikić është i afërt me kryetarin e Kuvendit të Serbisë, Ivica Dačić. Për më tepër, Dikić ka qenë i involvuar në thyerjen e kutive të votimit në komunën veriore të Mitrovicës në zgjedhjet lokale 2013, si dhe në heqjen e përmendores së UÇPMB-së në Preshevë po ashtu në vitin 2013. Së fundmi, pushteti e ka shpërblyer atë me pozitën e ndihmës drejtorit të ndërmarrjes publike “Srbijašume”. Pra, ai ka dalë hapur në rrjetet sociale në përkrahje të barrikadave dhe si përfaqësues në këto barrikada e ka dërguar me datë 22 shtator 2021 pikërisht Igor Braunović, drejtorin e përgjithshëm të NP “Srbijašume”. Ai nuk ka ardhur vet personalisht në barrikada meqë është figurë e komprometuar si element rus gjatë tentimit për grusht shtet në Mal të Zi.

Lexo edhe

Video

1 Koment

  • Von der Leyen sot në Kosovë - KosovaPress , September 29, 2021 @ 5:08 am

    […] Agjenda e vizitës së Ursula von der Leyen në Kosovë ​Von der Leyen: Shqetësuese situata në veri të Kosovës, të ulen tensionet dhe të rifillojë dialogu Presidentja e Komisionit Evropian nis vizitën në Tiranë, pritet nga kryeministri Rama Ursula von der Leyen: E ardhmja e Maqedonisë Veriore është në BE Von der Leyen: Maqedonia e Shqipëria të nisin procesin e pranimit në BE para fundvitit ​Sveçla: KFOR-i u ofrua të sigurojë pikat kufitare, u refuzua nga elementet ekstremiste Thyhet automjeti me targa RKS në veri të Mitrovicës, kërcënohen qytetarët Ministri austriak: Policia e Kosovës po vepron në mënyrë të duhur në veri KFOR-i njofton se ka biseduar me palët për ndërprerjen e protestave në veri Vuçiq zbulon pjesë të bisedës me ambasadorët e QUINT-it Pjesëtarët e KFOR-it vëzhgojnë nga afër gjendjen në veri Situatë e qetë në veri, rruga mbetet e bllokuar KFOR: Jemi të përkushtuar për zbatimin e mandatit, sigurinë dhe lëvizjen e lirë Kurti s’ka informacion për ndërhyrjen e KFOR-it në veri ​Rama: Manovrat ushtarake të Serbisë janë teatër i rrezikshëm ​Reciprociteti për targat i gjen të papërgatitur kosovarët, flet njëri që u dënua në Prizren Forca të mëdha policore në Jarinje Policia në pikat kufitare, Sveçla: Situata është e qetë ​Reciprociteti për targat i gjen të papërgatitur kosovarët, flet njëri që u dënua në Prizren ​Qytetarët bllokojnë rrugët në drejtim të Bërnjakut dhe Jarinjës Eurodeputetët kërkojnë zhbllokim e pikës kufitare në Jarinje dhe Bërnjak Kurti: Në bllokimet e Jarinjës dhe Bërnjakut po marrin pjesë njerëz me veprimtari kriminale […]

Komentet janë të mbyllura.