Kurti: Japonia është mik i domosdoshëm i Kosovës

Kurti: Japonia është mik i domosdoshëm i Kosovës

Kryeministri Albin Kurti ndodhet në Japoni për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të ish-kryeministrit Shinzo Abe.

Kurti në një postim në Twitter, ka shkruar se Kosova është mirënjohëse Japonisë, për mbështetjen e vazhdueshme, teksa ka falënderuar Grupin Parlamentar të Miqësisë Japoni- Kosovë për kontributin në marrëdhëniet mes dy vendeve.


“Grupi Parlamentar i Miqësisë Japoni- Kosovë ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në marrëdhëniet mes vendeve tona, për të cilin falënderova kreun e grupit @shionoya_ryu.  I jemi mirënjohës për mbështetjen e vazhdueshme të Japonisë, mikut dhe partnerit të domosdoshëm të Kosovës”, ka shkruar Kurti.

Kurti sot e nderoi me prani në funeralin shtetëror derisa bashkë me ministrin e Financave, Hekuran Murati dhe ambasadorin e Kosovës në Tokio, Sabri Kiçmari kanë vendosur lule të freskëta në nderim të ish-kryeministrit Abe.

Lexo edhe

Video