Kurti: Dialogu rifillon në qershor, paraprakisht do takoj opozitën

Kurti: Dialogu rifillon në qershor, paraprakisht do takoj opozitën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka paralajmëruar se në muajin qershor do të rifillojë dialogu me Serbinë.

Duke thënë se dialogu nuk po neglizhohet nga qeveria e tij, Kurti ka bërë të ditur se gjatë muajit maj do të takohet edhe me partitë opozitare në Kosovë për t’u përgatitur për fazën finale të dialogut.


Përmes një konferencë për medie, pas takimit me Përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, Kurti tha se do të jetë në Bruksel në mesin e muajit maj për një darkë pune me gjashtë liderët e Ballkanit Perëndimor.

“Dialogu nuk është neglizhuar nga ne, prandaj zëvendëskryeministri (Besnik Bislimi) është i ngarkuar me këtë çështje. Unë do të vij në mes të muajit maj në Bruksel në darkën që keni organizuar në mesin e liderëve të BE-së. Në këtë mënyrë besoj se do ta zhvillojmë kapitullin tjetër të dialogut për të realizuar marrëveshjet e arritura. Ne kemi nevojë për më shumë informacione të dokumenteve rreth marrëveshjeve të arritura në mënyrë që të përgatitemi. Të njëjtën kohë gjatë muajit maj ne do të takohemi me partitë opozitare në Kosovë për të pasur edhe mendimet e tyre për të pas edhe mendimet e tyre. Prandaj nuk duam të bëjmë gabime. Fillimisht do të kemi këtë takimin dhe në muajin qershor mund të kemi fillimin e kapitullit tjetër të dialogut”, tha ai.

Lexo edhe

Video

2 Comments

Komentet janë të mbyllura.

error: