Kupa e Kosovës/Prishtina eliminon Ballkanin, Gjilani shkatërron Trepçën ‘89

Kupa e Kosovës/Prishtina eliminon Ballkanin, Gjilani shkatërron Trepçën ‘89

Kanë përfunduar tre nga katër ndeshjet e programit të sotëm të Kupës së Kosovës, ku vetëm njëra prej tyre shkon në vazhdime.

Skuadrat si Prishtina, Gjilani dhe Vushtrria kanë siguruar biletën drejt gjysmëfinales së kësaj gare, raporton KosovaPress.

Prishtina ka korrur fitore si vendase kundër Ballkanit, duke e mposhtur 2:0 kampionin kosovar nën urdhrat e trajnerit të ri, Debatik Curri.

Golat e fitores për Prishtinën i shënuan Kushtrim Uka nga penalltia në minutën e 45+3’ dhe Genc Hamiti që e vulosi rezultatin final 2:0 në minutën e 59’ të ndeshjes.

Po ashtu, fitore sot regjistroi edhe Gjilani, i cili si mysafirë e shkatërroi Trepçën ’89 me rezultat të thellë 5:1.

Pesë golat për Gjilanin i shënoi vetëm një lojtar, respektivisht kapiteni Albert Dabiqaj në minutën e 2’, 9’, 34’, 68’ dhe 88’, kurse golin e nderit te Trepça ’89 e shënoi Ardian Muja në minutën e 20’.


Fitore sot regjistroi edhe Vushtrria, e cila e eliminoi Beharin me rezultat minimal 1:0.

Ndërkaq, ndeshja mes Llapit dhe Malishevës ka përfunduar pa fitues, me rezultat të barabartë 2:2, dhe tani do të nevojiten vazhdimet, ndoshta edhe penalltitë për ta caktuar skuadrën që vazhdon në gjysmëfinale.

Rezultatet finale:

Prishtina 2:0 Ballkani

Trepça ’89 1:5 Gjilani

Vushtrria 1:0 Behari

Llapi 2:2 Malisheva (Ndeshja shkon në vazhdime)

Lexo edhe

Video