Kupa e Kosovës në hendboll, këto janë skuadrat që po luftojnë për finale

Kupa e Kosovës në hendboll, këto janë skuadrat që po luftojnë për finale

Besa Famgas, Prishtina, Kastrioti dhe Deçani janë katër skuadrat të cilat do ta vazhdojnë garën drejt finales së Kupës së Kosovës në hendboll në kategorinë e meshkujve.

Në kuadër të fazës gjysmëfinale, të dy takimet do të zhvillohen nesër në palestrën “Bill Clinton” në Ferizaj, ku Deçani përballet me Kastriotin kurse Prishtina zhvillon ndeshje kundër Besa Famgas.

Të gjitha këto skuadra janë të vetëdijshme për historinë që qëndron prapa Kupës së Kosovës, e cila është garë me traditë që zhvillohet që nga fillimi i viteve të 70-ta.

Di vitet e kaluara, respektivisht 2020 dhe 2021, Besa Famgas ishte kampione, kurse në vitin 2019 triumfuese ishte Kastrioti i Ferizajit.

Në vitin 2013 fituese e Kupës ishte Prishtina, ndërsa në vitet 2010, 2011 e 2012 Kupës iu gëzua Besa Famiglia

Ndërkaq, më poshtë mund të gjeni skuadrat fituese të Kupës së Kosovës që nga pavarësimi i sportit kosovar.

2020/21              Besa Famgas

2019/20              Besa Famgas              

2018/19              Kastrioti

2017/18              Besa Famgas

2016/17              Besa Famiglia

2015/16              Besa Famiglia

2014/15              Besa Famiglia             

2013/14              Besa Famiglia             

2012/13              Prishtina             

2011/12              Besa Famiglia             

2010/11              Besa Famiglia             

2009/10              Besa Famiglia             


2008/09              Kastrioti             

2007/08              Prishtina             

2006/07              Kastrioti             

2005/06              Kastrioti             

2004/05              BESA                           

2003/04              Kastrioti

2002/03              BESA             

2001/02              Trepça             

2000/01              Prishtina

1999/00              Prizreni

1998/99              (Kupa nuk u zhvillua për shkak të luftës)

1997/98              (Kupa nuk u zhvillua për shkak të luftës)

1996/97              Vëllaznimi

1995/96              BESA             

1994/95              Llapi             

1993/94              Trepça             

1992/93              Prishtina

1991/92              Kastrioti

Lexo edhe

Video