Kupa e Kosovës, këto janë skuadrat që prekin çerekfinalen

Kupa e Kosovës, këto janë skuadrat që prekin çerekfinalen

Ka filluar sot pjesa e dytë e edicionit të garave të futbollit vendor, ku janë zhvilluar katër ndeshje në kuadër të 1/8-ës së finales së Kupës së Kosovës.

Tashmë janë mësuar katër skuadrat e para që prekin çerekfinalen e kësaj gare, ndër to edhe fituesi i edicionit të kaluar, Llapi, raporton KosovaPress.

Llapi e ka mposhtur skuadrën e Lirisë në stadiumin “Përparim Thaçi” me rezultat të ngushtë 3:2, ku golat për llapjanët i shënuan Kushtrim Shabani (minuta e 21’), Francisco Rivera (minuta e 41’) dhe Drilon Fazliu (minuta e 46’), kurse te Liria golashënues ishin Liridon Fetahaj (minuta e 18’) dhe Ermir Abazi me golin e fundit të ndeshjes në minutat shtesë.

Çerekfinalen e kësaj gare ka arritur ta sigurojë edhe kampioni i Kosovës, Ballkani i cili e mposhti skuadrën e A&N me rezultat 2:0. Golat për suharekasit i shënuan Albion Rrahmani (minuta e 86’) dhe Lumbardh Dellova (minuta e 42’).

Për befasinë e ditës u përkujdes Feronikeli ’74, që në stadiumin “Rexhep Rexhepi” e mposhti skuadrën e elitës, Trepçën’89, me rezultat 1:0. Golin e vetëm në këtë ndeshje e shënoi Fitim Susuri, me gjuajtje të fortë nga distanca në minutën e 42’.


Katër ndeshjet e tjera të 1/8 së finales zhvillohen nesër, ku takohen: Gjilani – Vjosa, Behari – Prizreni, Malisheva – Fushë Kosova dhe Prishtina – Dukagjini.

Më poshtë i gjeni të gjitha rezultatet e ndeshjeve të sotme në Kupën e Kosovës.

Llapi 3:2 Liria

Ballkani 2:0 A&N

Feronikeli ’74 1:0 Trepça ’89

Vushtrria 1:1 Flamurtari (pas penalltive 4:3 në favor të Vushtrrisë)

Lexo edhe

Video