Kuleba: Situata në Mariupol mund të jetë “vijë e kuqe” në negociatat me Rusinë

Kuleba: Situata në Mariupol mund të jetë “vijë e kuqe” në negociatat me Rusinë

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se kohët e fundit nuk ka pasur asnjë komunikim diplomatik midis Rusisë dhe Ukrainës në nivelin e ministrave të jashtëm dhe se situata në Mariupol, të cilën ai e përshkroi si të tmerrshme, mund të jetë një “vijë e kuqe” në rrugën e negociatave.

Kuleba tha sot për CBS se qyteti port i Mariupol “nuk ekziston më” pasi u rrethua nga forcat ruse për shtatë javë të pandërprera.

“Situata në Mariupol është e tmerrshme ushtarakisht dhe zemërthyese. Qyteti nuk ekziston më. Mbetjet e ushtrisë ukrainase dhe një grupi i madh civilësh janë rrethuar nga forcat ruse. Ata vazhdojnë luftën e tyre, por duket se nga mënyra se si ushtria ruse sillet në Mariupol, ata vendosën ta rrafshojnë qytetin me tokë me çdo kusht,” tha ai.

Ushtria ruse vlerëson se rreth 2.500 luftëtarë ukrainas janë ende në fabrikën e çelikut Azovstal, duke siguruar një xhep të mbetur të rezistencës.

Zyrtarët vlerësojnë se rreth 21.000 janë vrarë nga trupat ruse në Mariupol, dhe 120.000 njerëz janë ende në qytet. Para luftës, popullsia e qytetit ishte 450.000.

Duke i bërë jehonë komenteve të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy për bisedimet e mundshme me Rusinë, Kuleba tha se rënia e Mariupol mund të pengojë ndjeshëm çdo negociatë.


“Pas Bucha, u bë veçanërisht e vështirë për të vazhduar bisedën me rusët,” tha ai, duke iu referuar mizorive kundër civilëve të kryera nga trupat ruse në qytetin jashtë Kievit. “Por siç e përmendi presidenti im, Mariupol mund të jetë një vijë e kuqe”, shtoi ai.

Kuleba tha se ai gjithashtu pret “përpjekje të dëshpëruara të forcave ruse për të përfunduar me Mariupolin me çdo kusht” dhe që sulmet me raketa në Kiev dhe qytete të tjera të vazhdojnë.

Për të forcuar mbrojtjen e Ukrainës në luftë, SHBA ka dërguar më shumë se 2.6 miliardë dollarë ndihmë për sigurinë, me presidentin Joe Biden javën e kaluar që miratoi një shtesë prej 800 milionë dollarësh në armë, municione dhe pajisje të tjera.

SHBA po shqyrton gjithashtu dërgimin e një zyrtari të lartë në Kiev si një shfaqje mbështetjeje, megjithëse Shtëpia e Bardhë ka thënë vazhdimisht se nuk ka plane që Biden të vizitojë vendin.

Kuleba tha se vizita e mundshme e Biden do të ishte një “mesazh i rëndësishëm mbështetjeje” për ukrainasit.

“Një takim personal midis dy presidentëve mund të hapë gjithashtu rrugën për furnizime të reja dhe armë amerikane në Ukrainë dhe gjithashtu për diskutime mbi zgjidhjen e mundshme politike të këtij konflikti,” tha ai.

Lexo edhe

Video