Kryeministrja e Italisë nuk heq dorë nga padia ndaj shkrimtarit Saviano

Kryeministrja e Italisë nuk heq dorë nga padia ndaj shkrimtarit Saviano

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, deklaroi se nuk e ka ndërmend të heqë dorë nga padia kundër shkrimtarit Roberto Saviano, i njohur për librin e tij për mafinë, raportoi sot e përditshmja milaneze Coriero della Sera.

Meloni ngriti një padi për shpifje kundër Savianos, i cili konsiderohet një nga aktivistët kryesorë të të drejtave të njeriut, pasi ai e quajti atë një bastard.

Avokati i saj më pas sugjeroi që ajo të konsideronte heqjen e padisë dhe shoqata ndërkombëtare e shkrimtarëve PEN bëri të njëjtin apel.

Nëse shpallet fajtor, Saviano mund të dënohet deri në tre vjet burg, megjithëse ka më shumë gjasa me kusht ose një gjobë minimale prej 500 euro.


Meloni ngriti një padi kundër Savian pasi ai dënoi Meloni dhe udhëheqës të tjerë të krahut të djathtë në një intervistë televizive në dhjetor 2020, për sulmin ndaj refugjatëve dhe organizatave të shpëtimit nga sektori joqeveritar.

Në një intervistë për të përditshmen Milano Coriera della Sera, Meloni tha se tani që ajo është në krye të qeverisë, nuk ka asnjë arsye për të tërhequr padinë, duke thënë se “gjithçka do të trajtohet në mënyrë të paanshme” në proceset gjyqësore.

“Unë gjithashtu mendoj se disa fragmente të së majtës italiane nuk duhet ta konsiderojnë veten mbi ligjin”, shtoi ajo.

Gjyqi u shty për datën 12 dhjetor.

Lexo edhe

Video