Kroacia i ofron Kosovës 10 mijë doza të vaksinave antiCOVID-19

Kroacia mbështet dialogun Kosovë-Serbi nën administrimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me një zgjidhje të pranueshme për të dyja palët. Shteti kroat i ka ofruar 10 mijë doza të vaksinave anti-COVID për popullin e Kosovës.

Kështu bëri të ditur diplomati kroat Gordan Grlić Radman, pas takimit që pati me ministren e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla.

Gërvalla ka falënderuar homologun e saj kroat për mbështetjen që Kroacia i ka dhënë Kosovës. Ministrja tregoi se në takim me ministrin e Punëve të Jashtme të Kroacisë është biseduar edhe për prioritetet e Kosovës në politikën e jashtme.

“Falënderova homologun kroat për gjithë mbështetjen që Kroacia i ka dhënë Kosovës. Biseduam për prioritetet e Republikës të Kosovës në politikën e jashtme, dhe për rrugën tonë drejt institucioneve euroatlantike. Jemi të interesuar që të thellojmë bashkëpunimin në këtë drejtim por edhe për bashkëpunimin ekonomik. Biseduam edhe për liberalizimin e vizave, ku Kroacia mbështet Kosovën në këtë aspekt[…]Kolegu kroat më ftoi që të jem pjesë e forumit të Dubrovnikut, të cilën e pranova me shumë kënaqësi”, tha ajo.


Në konferencën për media Gërvalla ka mohuar të ketë qenë ndonjëherë dëshmitare ose në ndonjë formë tjetër në Gjykatën Speciale në Hagë.

“Jo as nuk kam qenë, as nuk jam”, deklaroi ajo.

Ministri i Jashtëm i Kroacisë, Gordan Grlić Radman, bëri të ditur se Kroacia ka ndarë 10 mijë doza të vaksinave anti-COVID për Kosovën.

Ai deklaroi se janë kundër shkëmbimit të territoreve, duke theksuar se do të punojnë që ato vende që nuk e kanë njohur Kosovën ta bëjnë një gjë të tillë.

“Me kënaqësi të madhe e kam njoftuar ministren Gërvalla për ndarjen e 10 mijë dozave të vaksinave për Republikën e Kosovës. Republika e Kroacisë e ka marrë vendimin për ngritjen e kontingjentit ushtarak të KFOR-it. Kroacia e përkrahë dialogun Kosovë-Serbi në dialogun bilateral, nën administrimin e ShBA-ve, për një zgjidhje të pranueshme për  të dyja palët. Kroacia gjithashtu është kundër shkëmbimit të territoreve dhe do të punojmë që ato vende që nuk e kanë njohur Kosovën, ta bëjnë një gjë të tillë. Kosova është shtet i pavarur dhe për vendet që nuk e kanë pranuar pavarësinë e Kosovës, nëse dojnë qetësi në botë, atëherë duhet të pranohet pavarësia. Për këtë edhe Serbia duhet të marr vendimin e duhur dhe shpresoj që në të ardhmen do të lehtësojnë marrëdhëniet dhe do të sigurohet siguria në Evropën Juglindore”, tha ai.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.