Kroaci, zjarrfikësit nga i gjithë bregdeti shuan zjarrin: Situata është shumë serioze

Kroaci, zjarrfikësit nga i gjithë bregdeti shuan zjarrin: Situata është shumë serioze

Pak më pak se 800 hektarë me bimësi të ulët, pyje pishe dhe ullishte u dogjën në një zjarr të madh që shpërtheu në Seget Gornji në zonën e brendshme Trogir.

Edhe pse flaka e hapur është shuar mëngjesin e sotëm, sipas informacioneve të fundit, zjarri është riaktivizuar. Kjo është arsyeja pse zjarrfikësit dhe forcat e ushtrisë kroate janë aktive në shuarjen e zjarrit.

Kryekomandanti i zjarrfikësve Slavko Tucakoviq konfirmoi për N1 se forcat ishin tërhequr nga i gjithë bregdeti.

“Në Labin, ne do të mbrohemi shtëpi më shtëpi. Pjesa e përparme është e madhe, në një moment zjarri mbuloi dy kilometra në rreth 40 sekonda. Situata është shumë serioze,” tha ai.

Njësitë e Ndërhyrjes Shtetërore të Zjarrit Zarë dhe Dubrovnik, JVP Shibenik dhe JVP Benkovac dhe Zarë, si dhe organizatat e zjarrit nga zona e qarqeve Istria, Lika-Senj dhe Primorje-Gorski Kotar janë aktivizuar, njoftoi Brigada Kroate e Zjarrfikësve.


Pasdite, zjarret u aktivizuan në zonën e Seget Gornji dhe Planog. Të gjitha forcat në terren u dërguan për të ndaluar përhapjen e zjarrit.

“Për shkak të erës së fortë, zjarri u ndez përsëri në anën juglindore. Bimësia është shumë e thatë dhe në një kohë të shkurtër pati një përhapje të zjarrit, por fatmirësisht objektet nuk rrezikohen. Aktualisht, 112 zjarrfikës janë angazhuar me 30 kamionë zjarrfikës”, tha Tucakoviq.

Tucakoviq gjithashtu tha për Dalmatia Today se kujdesi është ende i nevojshëm.

“Duhet shumë kujdes që zjarri të mos rritet, duke njoftuar përsëri jugun dhe jugperëndimin gjatë ditës. Unë do të kërkoja nga qytetarët dhe turistët që të mos afrohen pranë automjetit në mënyrë që të mos rrezikojnë jetën e tyre,” tha ai.

Lexo edhe

Video