Krijesa e çuditshme si peshqit që ecin në këmbë gjenden pranë vullkaneve të thella të detit

Krijesa e çuditshme si peshqit që ecin në këmbë gjenden pranë vullkaneve të thella të detit

Peshqit e ndezur dhe strukturat e lashta vullkanike janë ndër zbulimet e një ekspedite të re për të hartuar Ishujt e largët Cocos në Oqeanin Indian.

Një specie e re e ngjalës së verbër është gjetur gati 5 kilometra thellë në Oqeanin Indian.

Peshqit me sy fluoreshent dhe konet e lashta vullkanike janë ndër zbulimet mahnitëse të një ekspedite të re që hartoi një pjesë të Oqeanit Indian.

Studiuesit së fundmi përfunduan një ekspeditë 35-ditore rreth ishujve Cocos, një arkipelag në jugperëndim të ishullit indonezian të Sumatrës.

Ishujt janë tani qendra e Parkut Detar të Ishujve Cocos (Keeling), një zonë e mbrojtur prej 467.054 kilometra katrorë që nuk është hartuar kurrë më parë në rezolucion të lartë.

Sipas Institutit Kërkimor të Muzeut Victoria, harta zbuloi majat malore nënujore dhe jetën e çuditshme detare, si një ngjalë e verbër, xhelatinoze që më parë ishte e panjohur për shkencën.

“Peshqit janë modelet e shquara të detit të thellë,” i tha Live Science në një email, shefi i ekspeditës Tim O’Hara pranë Institutit Kërkimor të Muzeut Victoria.

“Ata vijnë në të gjitha format dhe madhësitë, me organe të lehta, joshje, rreze të modifikuara në trekëmbësha ose shtojca kamuflazhi, dhe sy të mëdhenj ose që mungojnë. Çdo specie është përshtatur në mënyrë të shkëlqyeshme ndaj mjediseve ekstreme të detit të thellë.”

Ishujt e vegjël Cocos, të njohur gjithashtu si Ishujt Keeling sipas kapitenit britanik të detit, i cili raportoi për herë të parë ekzistencën e tyre në 1609, janë një palë atole të përbëra nga 27 ishuj koralorë. Ishujt janë në fakt majat e dy maleve të mëdha detare.

Harta e re zbuloi se një ngritje më e vogël është e strukur midis këtyre majave dhe qëndron 350 metra nën nivelin e detit, sipas Organizatës së Kërkimeve Shkencore dhe Industriale të Komonueltit të Australisë (CSIRO).


“Është vërtet një nder të shohësh, për herë të parë, këto karakteristika mahnitëse nënujore të zbuluara nga thellësia,” tha Nelson Kuna, një gjeodez hidrografik nga CSIRO i cili ishte në ekspeditën kërkimore, në një postim në blog rreth gjetjeve.

Deri më tani, shkencëtarët kishin vetëm një kuptim të paqartë të kësaj topografie nënujore nga të dhënat satelitore.

“Disa male detare që parashikoheshin të ishin të cekëta ishin ulur në det të thellë, të tjera kishin kone ose shkëmbinj nënujorë të mbytur që pothuajse arritën në sipërfaqe. Madhësia e madhe e disa prej veçorive ishte e mahnitshme,” tha O’Hara.

Për shembull, Muirfield Seamount, i cili u zbulua në vitin 1973 kur një anije mallrash britanike u përplas në të, doli të ishte 70 kilometra e gjerë dhe 4.5 km e lartë.

Studiuesit mblodhën pamje dhe mostra të rrjetës komplekse të jetës rreth atoleve. Ata gjetën ngjalat e verbra 5 km nën sipërfaqe. Në ato thellësi, shkencëtarët gjetën gjithashtu një sërë peshqish të çuditshëm, duke përfshirë merimangën e haraçit (Bathypterois guentheri), të cilët kanë pendë të çuditshme dhe të zgjatura që veprojnë si këmbë, duke i mundësuar peshqve të ulen mbi dyshemenë e oqeanit dhe të kapin krustace të vegjël, i cili përdor pendët e tij të gjata, të ngjashme me këmbët për ta mbështetur atë nga dyshemeja e oqeanit.

Shkencëtarët vëzhguan gjithashtu ngjalat e pelikanit (Eurypharynx pelecanoides), të cilat kanë nofulla të mëdha, me varëse të lirshme që u mundësojnë atyre të gëlltisin gjahun më të madh se ata, dhe peshqit nepërkë (Chauliodus sloani), të cilët kanë gojë me dhëmbë të mprehtë si gjilpëra dhe organet përgjatë anëve të tyre për të tërhequr gjahun.

Gjithashtu në shtëpi, në zonën e mbrojtur detare janë hardhucat me pendë të lartë (Bathysaurus mollis), ushqime në fund të ujërave të thella, organet riprodhuese të të cilëve kombinojnë vezoret dhe testikujt – të dyja janë aktive riprodhuese në të njëjtën kohë.

“Diversiteti i madh i faunës së jovertebrorëve ishte gjithashtu spektakolar,” tha O’Hara. “Ne mblodhëm çdo familje koralesh të zeza dhe qindra lloje krustacesh dhe ekinodermësh. Shumë nga këto specie do të jenë të reja për shkencën.”

ADN-ja nga ujërat, një mënyrë tjetër për të gjurmuar biodiversitetin. Tani për tani, tha O’Hara, shkencëtarët e ekspeditës dhe kolegët e tyre planifikojnë të identifikojnë dhe katalogojnë florën dhe faunën që zbuluan gjatë eksplorimit të rajonit.

“Ne kemi ende shumë për të mësuar rreth këtyre zonave të mëdha,” tha O’Hara.

Lexo edhe

Video