Kreu i OBSH-së thirrje shteteve: S’ka relaksim kur bëhet fjalë për COVID-in

Kreu i OBSH-së thirrje shteteve: S’ka relaksim kur bëhet fjalë për COVID-in

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Gebrejesus, u bëri thirrje sot të gjitha vendeve që të mos qetësohen për çështjen e COVID-19, duke theksuar se për shkak të numrit të vogël të testeve, nuk shihet se si po përhapet virusi.


“Ndërsa shumë vende reduktojnë testimin, OBSH po merr gjithnjë e më pak informacion mbi transmetimin dhe sekuencën,” tha Tedros në një konferencë shtypi në Gjenevë.

“Kjo na bën të gjithëve të verbër ndaj modeleve të transmetimit dhe evolucionit,” shtoi ai.

Lexo edhe

Video