Krerët shtetërorë: Rënia e Zahir Pajazitit me shokë një prej ditëve më të lavdishme të historisë së UÇK-së

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, bashkë me kryeministrin Albin Kurti dhe ministra të kabinetit qeveritarë, kanë bërë homazhe te shtatorja e heroit, Zahir Pajaziti në Prishtinë, me rastin e 26 vjetorit të rënies së tij, së bashku me Hakif Zejnullahun dhe Edmond Hoxhën.

Presidentja Osmani, tha se rënia e Zahir Pajazitit me shokë është një prej ditëve më të lavdishme të historisë së UÇK-së.

“Në këtë 26 vjetor të rënies së heronjve tanë i përkujtojmë si lajmëtar të lirisë, i përkujtojmë për frymëzimin e jashtëzakonshëm që dhanë Zahiri me shokë për gjithë ushtarët e UCK-së. Për të gjithë ata që luftonin së bashku me Zahirin duke iu dhënë frymëzim më të madh, por edhe për të gjithë të tjerët që iu bashkuan UÇK-së edhe pas rënies së tyre. Kjo ditë është një prej ditëve më të lavdishme të historisë së UÇK-së dhe  gjithë Republikës së Kosovës. Republikë e cila u ndërtua për shkak të themeleve të forta dhe ato mbesin të tilla pasi janë ndërtuar mbi gjakun e dëshmorëve dhe heronjve tanë”, tha ajo.


Ndërkaq, kryeministri Kurti, tha se Zahir Pajaziti me shokë ishin kushtrimi për luftë çlirimtare. Ai shtoi se kujtimi për ta, tregon sa i madh ishte çmimi për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

“Ata ishin kushtrimi për luftë çlirimtare, por njëkohësisht ishin edhe pararendës të UCK-së, pasi ata kryenin aksione çlirimtare edhe para se të fillonte lufta. Duke kujtuar dhe përkujtuar komandantin Zahir Pajaziti dhe dëshmorët e tjerë të kombit, në  të njëjtën kohë tregojmë se sa i madh ishte çmimi për lirinë tonë, shtetin tonë dhe pavarësinë tonë. Po ashtu sa i vlefshëm është për të tashmen dhe ardhmen tonë ky kujtim dhe përkujtim që bëhet si nga institucionet, po ashtu edhe nga qytetarët e vendit tonë”, theksoi ai.

Ndërsa, zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, tha se sakrifica e Zahir Pajazitit me shokë është udhërrëfyes për Kosovën.

“Në një ditë si kjo e sotmja është e rëndësishme të kujtohet sakrifica e tre heronjve që po përkujtojmë sot. Të gjithë ushtarët trima të UCK-së, gjithë ata që rezistuan në format më të ndryshme deri në lirinë e Kosovës. Por është edhe më e rëndësishme që kjo sakrificë të jetë udhërrëfyesi ynë në punët e shumta që kemi për të bërë çdo ditë”, shtoi ajo.

Lexo edhe

Video