Krasniqi takon Lajçakun: Marrëveshja me Serbinë, me njohje reciproke

Krasniqi takon Lajçakun: Marrëveshja me Serbinë, me njohje reciproke

Kryetari i Partisë Demokratikë të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, sot gjatë vizitës në Bruksel ka zhvilluar takim edhe me emisarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi Miroslav Lajçak.


Në një postim në Facebook, Krasniqi ka ritheksuar qëndrimin për një marrëveshje përfundimtare Kosovë-Serbi, me njohjen reciproke në qendër.

“Bashkë diskutuam për zhvillimet e fundit në pjesën veriore të Kosovës, situatë për të cilën nevojiten veprime të përgjegjshme politike. Emisarit Lajçak i ritheksova qëndrimin për një marrëveshje përfundimtare Kosovë-Serbi, me njohjen reciproke në qendër dhe e cila garanton anëtarësimin e Kosovës në OKB. Integrimi euro-atlantik i Kosovës është rruga e vetme përpara, për të cilën, unë dhe Partia Demokratike e Kosovës mbesim thellësisht të përkushtuar”, ka shkruar ai.

Lexo edhe

Video