Kosova U17 mëson kundërshtarët në Kampionatin Evropian 2022/23

Kosova U17 mëson kundërshtarët në Kampionatin Evropian 2022/23

Sot është mbajtur ceremonia e shortit të fazës së grupeve në kuadër të Kampionatit Evropian për grupmoshat U17, ku Kombëtarja e Kosovës ka mësuar kundërshtarët e saj.

Shorti i sotëm ka vendosur 52 kombëtare në 13 grupe të ndryshme, të cilat do të zhvillojnë ndeshjet nga viti i ardhshëm gjatë verës, duke filluar rrugëtimin drejt finales e cila zhvillohet në Hungari.

Dy kombëtaret që pozicionohen në dy pozitat e para në tabelë do t’i bashkohen Holandës dhe Spanjës në pranverën e vitit 2023 në eliminatore së bashku me katër skuadrat me statistikat më të mira që kanë përfunduar në vendin e tretë.

Ndërkaq, nikoqirët e këtij kampionati Hungaria do të kualifikohen direkt në fazën e eliminatoreve në muajin maj të vitit 2023.

Në bazë të shortit, Kosova tani gjendet në Grupin 8 të këtyre kualifikimeve, ku në të njëjtin grup gjenden edhe Italia, Greqia dhe Finlanda.


Grupi 4

Kosova

Italia

Greqia

Finlanda

Lexo edhe

Video