Koreja Jugore forcon mbrojtjen nga frika e Koresë Veriore

Koreja Jugore forcon mbrojtjen nga frika e Koresë Veriore

Ministri i Mbrojtjes së Koresë së Jugut, Li Jong Sup, tha se vendi i tij do të forcojë “në mënyrë dramatike” aftësitë e saj mbrojtëse, për shkak të shqetësimeve se Koreja e Veriut po ringjall programin e saj të testimit të armëve bërthamore.

“Qeveria jonë do të rrisë aftësinë e saj për të zbatuar më mirë masat e parandalimit të mbështetura nga SHBA dhe do të rrisë në mënyrë dramatike aftësinë e saj të reagimit ushtarak për të zmbrapsur kërcënimet raketore bërthamore të Koresë së Veriut”, tha Lee në Forumin e Sigurisë në Singapor.

Ai shtoi se Koreja e Jugut do të bashkëpunojë ngushtë me Shtetet e Bashkuara dhe Japoninë, gjë që deklaroi dje në të njëjtin forum edhe sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin.


Lee tha se “provokimet e vazhdueshme me raketa” të Koresë së Veriut po intensifikoheshin “në cilësi dhe sasi” dhe shtoi se ato dhe përgatitjet e Koresë së Veriut për testet bërthamore ishin “një sfidë serioze për paqen dhe stabilitetin”.

Komentet e tij të fundit janë një tjetër shenjë se Seuli po forcon qëndrimin e tij ndaj liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, pas një sërë testesh raketore të Koresë së Veriut dhe zgjedhjes së Yun Suk Yul si president i ri i Koresë së Jugut.

Koreja e Veriut ka rritur ndjeshëm testimin e raketave balistike këtë vit, duke lëshuar 17 deri më tani.

Shtetet e Bashkuara dhe Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike kanë paralajmëruar më parë për shenjat se Koreja e Veriut po përgatitet për një test nëntokësor të armëve bërthamore, për herë të parë që nga viti 2017.

Lexo edhe

Video