Koreja e Veriut lanson raketa disa orë pasi Biden largohet nga Azia

Koreja e Veriut lanson raketa disa orë pasi Biden largohet nga Azia

Koreja e Veriut lëshoi ​​tre raketa balistike herët në mëngjes të mërkurën, tha ushtria e Koresë së Jugut.

Autoritetet në Seul thanë se raketat u hodhën në hapësirën prej më pak se një ore nga zona Sunan në Phenian.

Kjo vjen vetëm një ditë pasi presidenti amerikan Joe Biden u largua nga rajoni, pas një udhëtimi që e pa atë duke u zotuar për të forcuar masat për të frenuar Korenë e Veriut.

Koreja e Veriut ka testuar një sërë raketash balistike që nga fillimi i këtij viti.

Japonia konfirmoi se të paktën dy lëshime ndodhën të mërkurën, por pranoi se mund të ketë pasur më shumë.

Ministri japonez i Mbrojtjes Nobuo Kishi tha se raketa e parë fluturoi rreth 300 km me një lartësi maksimale prej rreth 550 km, ndërsa e dyta, duke arritur deri në 50 km, udhëtoi rreth 750 km.

Kishi kritikoi lëshimet, duke thënë se ato ishin “të papranueshme”, duke shtuar se do të “kërcënonte paqen, stabilitetin dhe sigurinë e Japonisë dhe komunitetit ndërkombëtar”.


Në një takim të thirrur pas lëshimit të raketës, Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Koresë së Jugut e quajti testin një “provokim të rëndë”, tha zyra presidenciale.

Nisjet erdhën disa orë pasi Biden u nis për në SHBA të martën në mbrëmje, pas një udhëtimi pesë-ditor që e pa atë të vizitonte Korenë e Jugut dhe Japoninë.

Zyrtarët e SHBA-së dhe Koresë së Jugut kishin paralajmëruar më herët se Koreja e Veriut dukej gati për një tjetër provë armësh, ndoshta gjatë vizitës së Biden.

Gjatë vizitës së tij në Seul gjatë fundjavës, Biden dhe homologu i tij koreano-jugor, Yoon Suk-yeol ranë dakord të zhvillojnë stërvitje më të mëdha ushtarake dhe të vendosin më shumë asete strategjike të SHBA-së nëse është e nevojshme për të penguar intensifikimin e testeve të armëve të Koresë së Veriut.

Biden kishte thënë se Shtetet e Bashkuara ishin “të përgatitura për çdo gjë që bën Koreja e Veriut”.

Koha e këtyre lëshimeve nuk është një aksident – vetëm disa orë pasi  Biden përfundoi udhëtimin e tij në Azi dhe disa ditë pasi ai ra dakord me presidentin e Koresë së Jugut për të forcuar mbrojtjen e tyre kundër Koresë së Veriut.

Për javë të tëra, inteligjenca sugjeroi se Koreja e Veriut po planifikonte të testonte diçka të rëndësishme ndërsa presidenti ishte në Korenë Jugore. Pak më pak provokuese, ka pritur që ai të ishte larguar, por vetëm. Air Force One nuk kishte arritur në SHBA përpara se të lëshoheshin raketat.

Më 12 maj, Koreja e Veriut testoi raketa balistike në të njëjtën ditë kur Kim shpalli një “emergjencë” për shkak të shpërthimit të COVID. Koreja e Jugut ka thënë se ka ofruar ndihmë humanitare, por Pheniani ende nuk është përgjigjur, raporton BBC.

Lexo edhe

Video