Konjufca: Lufta e Xhevdet Pecit përveç sportive ishte edhe luftë për rezistencë

Konjufca: Lufta e Xhevdet Pecit përveç sportive ishte edhe luftë për rezistencë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca ka bërë homazhe pranë trupit të pajetë të legjendës së boksit kosovarë, Xhevdet Peci, në Pallatin e Rinisë dhe të Sporteve në Prishtinë.

Ai ka thënë se lufta që bënte Xhevdet Peci nuk ishte vetëm luftë sportive por edhe luftë për rezistencë.


I pari i Kuvendit të Kosovës shtoi se Peci po triumfonte dhe po e prezantonte Kosovën në një kohë kur vendi ynë po shtypej dhe po provohejë të pengohejë në çdo formë të mundshme.

Peci vdiq më 9 maj në moshën 67 vjeçare në Shtetet Bashkuara të Amerikës, ku po qëndronte bashkë me familjen e tij.

Varrimi i të ndjerit do të bëhet sot në ora 16:30 në fshatin Zhazhë të Komunës së Mitrovicës.

Lexo edhe

Video