Klopp: Nunez ka të gjitha gjërat që ne i duam, ai luan pa frikë

Klopp: Nunez ka të gjitha gjërat që ne i duam, ai luan pa frikë

Gjiganti anglez Liverpool bëri sot zyrtare transferimin e sulmuesit uruguaian Darwin Nunez për një shifër rekorde afro 100 milionë euro.

Nunez i bashkohet “Të Kuqve” nga skuadra e Benficas, ku ka nënshkruar një kontratë shumëvjeçare me klubin, përcjell KosovaPress.

Ndërkaq, këtij transferimi përveçse i janë gëzuar tifozët, si duket edhe trajneri Jurgen Klopp ka mbetur shumë i kënaqur me arritjen e re në skuadrën e tij.


“Ky është super lajm, vërtet super lajm. Unë u jam shumë mirënjohës të gjithëve në klub që e bënë atë të ndodhë. Ne kemi treguar vendosmëri dhe ambicie në të njëjtën masë. Darwin është një lojtar i mrekullueshëm; tashmë shumë mirë, por shumë potencial për t’u bërë edhe më mirë. Kjo është arsyeja pse është kaq emocionuese, të jem i sinqertë. Mosha e tij, dëshira e tij, uria e tij për të qenë edhe më mirë se sa është aktualisht. Besimi i tij në projektin tonë dhe atë që ne po kërkojmë të bëjmë si klub”, tha Klopp për “Liverpoolfc.com”.

“Ai është po aq i emocionuar nga ne sa ne nga ai, gjë që krijon një marrëdhënie të shkëlqyer, kur vlerësoni pikat e forta të njëri-tjetrit. Ky është sigurisht rasti këtu. Ai mendon se ne i përshtatemi atij dhe ne besojmë se ai është i përshtatshëm për ne – kështu që le ta bëjmë atë. Ai ka të gjitha pjesët që ne kërkojmë. Ai mund të vendosë një tempo, ai sjell energji, ai mund të kërcënojë hapësirën nga zonat qendrore dhe të gjera. Ai është agresiv dhe dinamik me lëvizjen e tij. Ai luan pa frikë, është i fuqishëm. E di që ai do të emocionojë mbështetësit tanë”, shtoi më tej trajneri gjerman.

Darwin Nunez do ta bartë numrin 27 në fanellën e tij te Liverpooli.

Lexo edhe

Video